Ako kúpiť Stellar

(Last Updated On: 13.7.2018)

Stellar je open-source protokol, ktorý slúži na uskutočňovanie peňažných transakcií. Digitálna mena Stellaru je Lumen (XLM). Pri vzniku Stellaru v roku 2014 bolo vydaných až 100 miliárd Stellarov. Neskôr sa Stellary premenovali na Lumeny, aby sa odlíšila platforma od samotnej meny. Stellar založili Jed McCaleb a Joyce Kim. Spočiatku pre vznik meny využili protokol Ripplu, avšak potom vykonali niekoľko zmien v kóde a odvtedy táto sieť funguje ako samostatný subjekt. Vďaka Stellaru je možné presunúť peniaze  kamkoľvek do sveta. Prevody finančných prostriedkov sú jednoduché a dokážete poslať peniaze za zlomok ceny, akú by si naúčtovala klasická banka. Stellar teda predstavuje zaujímavú investíciu, a to ako ho kúpiť a uchovať v peňaženke sa dozviete v tomto návode.

Dôležité upozornenie: Odkazy v tomto návode by mali byť funkčné a správne. Je však vašou zodpovednosťou skontrolovať, či tomu tak naozaj je a či vkladáte vaše peniaze do oficiálnych peňaženiek, zmenární a búrz.

Druhé dôležité upozornenie: Burzy a zmenárne sa aktualizujú, menia a vyvíjajú. Preto môže dôjsť k situácii, že tento návod nebude aktuálny.  Jeho aktuálnosť by ste mali overiť najprv s malým množstvom peňažných prostriedkov predtým ako začnete nakupovať za vyššie sumy. Za vaše peňažné prostriedky ste zodpovedný len vy, a preto dobre zvážte obchodovanie s kryptomenami. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

1. Ako prvé si musíte založiť peňaženku, kde budete vaše Stellar Lumens uchovávať.

Predpokladám, že pracujete na klasickom PC resp. laptope, tak aj návod bude písaný pre desktop peňaženku. Ostatné typy peňaženiek nájdete na tomto odkaze.

Desktop peňaženku nájdete na Stellar Wallet Github. Tu nájdete vždy aktuálnu verziu tejto peňaženky.

Stiahnite si súbor, ktorý bude fungovať na vašom počítači (napríklad StellarDesktopWin64-v3.6.zip bude fungovať na počítači s 64-bitovým systémom Windows).

stellar peňaženka - kryptonavody.sk

2. Rozbaľte prevzaté súbory a umiestnite vzniknutý priečinok niekam, kde ho ľahko nájdete (napríklad na pracovnú plochu).

Spustite spustiteľný súbor (pokiaľ používate Windows, tak by sa mal volať StellarWallet.exe).

Otvorí sa vaša Stellar peňaženka.

stellar peňaženka - kryptonavody.sk 2

3. Kliknite na Create New Account.

Potom na Create an empty account.

Budete požiadaný, aby ste pomenovali a uložili súbor peňaženky. Dajte jej jasné meno, napríklad my_stellar_wallet.

Následne kliknite na Uložiť resp. Save, čím súbor uložíte.

stellar peňaženka - kryptonavody.sk 3

4. Teraz je potrebné, aby ste zadali heslo, ktorým zašifrujete tento súbor.

Zvoľte si heslo, ktoré bude ťažké uhádnuť, ale ktoré nezabudnete.

Upozornenie: Ak zabudnete toto heslo, môžete stratiť prístup k svojim minciam.

Stlačte Encrypt account.

Váš súbor sa uloží pod menom, aké ste mu dali. Choďte ho nájsť a uložte si ho niekde do bezpečia (kľudne aj na USB). Ak v budúcnosti vymažete alebo stratíte tento súbor, stratíte aj prístup k svojej peňaženke a teda ku kryptomenám, ktoré na nej máte uložené.

stellar kryptopeňaženka - kryptonavody.sk

Upozornenie: Stellar môžete uložiť aj na hardvérovú peňaženku. Hardvérová peňaženka je fyzické zariadenie podobné USB kľúču. Privátne kľúče sú uložené v peňaženke, a teda nemôžu byť ukradnuté. Jedná sa o najbezpečnejšie riešenie, avšak takúto peňaženku si musíte zakúpiť.

Najpopulárnejšími hardvérovými peňaženkami sú TrezorLedgerNano S.

5. Následne sa vám zobrazí adresa vašej Stellar peňaženky (Stellar address). Skopírujte si túto adresu, zanedlho ju budete potrebovať.

Pod adresou sa nachádza ešte váš Secret Key. Keď kliknete na Show secret key, tak vám peňaženka zobrazí váš súkromný kľúč. Skopírujte si tento kľúč a uložte ho niekde do bezpečia. Odporúčam ho vytlačiť (napísať) na papier a ten uložiť na bezpečné miesto. Ak by ktokoľvek získal váš secret key, mohol by otvoriť vašu peňaženku aj bez toho, aby poznal heslo.

Po uložení súkromného kľúča kliknite na Yes, I saved my secret key.

stellar peňaženka - kryptonavody.sk 5

6. Teraz musíte nakúpiť kryptomenu Ethereum, ktorú neskôr zameníte za Stellar. Ak už vlastníte Ethereum, môžete preskočiť na bod 11.

Najprv si musíte vybrať zmenáreň, na ktorej kúpite Ethereum. Ja odporúčam Coinbase, a preto sa jej budem venovať v tomto návode.

7. Ak využijete tento link na registráciu na Coinbase, tak obaja získame bonus 10 dolárov v momente, keď vykonáte nákup za minimálne 100 dolárov.

coinbase stellar

8. Pokiaľ nechcete ísť cez náš link, choďte na Coinbase a stlačte tlačidlo Sign up. Vyplňte vaše meno, priezvisko, e-mail a zadajte silné heslo. Heslo si zapíšte na papier, ktorý starostilo uschovajte.

coinbase stellar 2

Predtým ako vám bude dovolené nakupovať, budete musieť verifikovať vaše konto. Na verifikovanie vášho účtu budete musieť do Coinbase zadať vaše telefónne číslo, nahrať váš občiansky alebo vodičský preukaz a verifikovať vašu kreditnú/debetnú kartu.

9. Ak sa rozhodnete uprednostniť kartu pred bankovým prevodom budete síce platiť vyššie poplatky, ale dokážete transakcie vykonávať rýchlejšie. Keď je vaša karta overená, kliknite na tlačidlo Buy/Sell vo vrchnom menu.

Zvoľte Ethereum a zadajte koľko eur chcete minúť na kúpu Etherea. Keď tam svieti suma, ktorú chcete minúť, stlačte veľké tlačidlo Buy Ethereum Instantly.

coinbase stellar 3

10. Budete vyzvaný, aby ste potvrdili transakciu. Stlačte tlačidlo Confirm Buy. Po jeho stlačení sa stanete vlastníkom časti Etherea.

11. Teraz sa musíte zaregistrovať na Binance. Na Binance zameníte vaše Ethereum za Stellar.

stellar binance

Vpravo hore kliknite na tlačidlo Register.

12. Opäť zadáte vašu e-mailovú adresu a silné heslo. Heslo si opäť starostlivo uschovajte.

Keď budú tieto polia vypísané, kliknite na tlačidlo Register.

stellar binance 2

13. Bude vám zaslaný e-mail na potvrdenie vašej e-mailovej adresy. V danom maily kliknite na link, čím potvrdíte vašu e-mailovú adresu.

14. Ako náhle to vykonáte, budete presmerovaný opäť na Binance. Stlačte tlačidlo Login.

Vo formulári vyplňte váš e-mail a heslo, ktoré ste použili na registráciu na Binance a stlačte Login.

15. Vyskakovacie okno vás upozorní na nastavenie dvojstupňovej verifikácie. Odporúčam ju nastaviť. V prípade, že sa ktokoľvek dostane k vášmu heslu, vďaka dvojstupňovej verifikácii sa mu pravdepodobne nepodarí dostať do vášho Binance účtu. Ja som si nastavil túto verifikáciu prostredníctvom SMS.

stellar binance 316. Keď nastavíte 2-stupňovú verifikáciu, presuňte sa myškou na tlačidlo Funds na vrchu stránky a kliknite na možnosť Balances.

Na obrazovke sa vám zobrazia všetky mince, ktoré máte uložené na Binance. Ak ste sa však práve zaregistrovali, tak tam pochopiteľne nemáte nič.

Do vyhľadávacieho poľa napíšte Ethereum.

Teraz by sa mali zobraziť len peňaženky, ktoré v sebe obsahujú slovo Ethereum. V čase písania tohto článku by sa tam mali zobraziť Ethereum a Ethereum Classic. Ethereum Classic si vôbec nevšímajte.

V riadku Ethereum stlačte Deposit.

stellar binance 4

Zobrazí sa vám Ethereum adresa (dlhý reťazec čísel a písmen).

Skopírujte si túto adresu, za chvíľu ju budete potrebovať.

Poznámka: Skontrolujte, či ste naozaj vybrali Ethereum (ETH) peňaženku. Ak pošlete mince na nesprávnu peňaženku, stratíte ich navždy!

stellar binance 5

 

17. Teraz sa vráťte na Coinbase. Kliknite na tlačidlo Accounts v hlavičke stránky. Potom z ponuky peňaženiek vyberte ETH Wallet.

Kliknite na tlačidlo Send.

coinbase stellar 4

18. Do kolónky Recipient vložte Ethereum adresu, ktorú ste skopírovali z Binance v bode č.16. V kolónke Amount zvoľte, koľko Etherea chcete odoslať.

Kliknite na Continue.

Coinbase si vás ešte raz overí zaslaním SMS s kódom na vaše telefónne číslo. Následne tento kód zadajte do príslušnej kolónky a potvrďte odoslanie.

coinbase stellar 519. Teraz budete musieť chvíľu počkať, kým sa mince presunú z Coinbase do Binance peňaženky. Obvykle to trvá niečo medzi 20-60 minútami. Binance sa aktualizuje automaticky, takže sa tam nakoniec objavia.

20. Keď Ethereum dorazí na Binance, malo by sa dané množstvo zobraziť pod stĺpcom Available balance.

Teraz zameníte Ethereum za Stellar.

Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte Stellar alebo XML. V riadku, kde máte Stellar, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawal a Trade.

Kliknite na Trade a zvoľte XLM/ETH alebo kliknite na tento link a budete priamo presmerovaní na XLM/ETH burzu.

21. Burza vyzerá trochu neprehľadne, ale tým sa netrápte.

Teraz máte 2 možnosti ako zameníte Ethereum za Stellar.

Prvou možnosťou je zvoliť Limit, ktorý vám umožní manuálne nastaviť cenu, za ktorú chcete Stellar kúpiť .

Druhou možnosťou je nakúpiť Stellar prostredníctvom voľby Market, ktorá stanoví trhovú cenu automaticky.

Možnosť Market je jednoduchšia, takže ak nakupujete prvýkrát, odporúčam zvoliť práve ju.

Približne v strede obrazovky by sa malo nachádzať veľké zelené tlačidlo, na ktorom bude napísané Buy XLM.

Nad ním sa nachádzajú tlačidlá Limit, Market a Stop-Limit. Zvoľte Market.

V kolónke Amount zvoľte, aké množstvo chcete nakúpiť. Možno pre vás bude ľahšie zvoliť dané množstvo v percentách. Ak napríklad zvolíte 50%, tak vymeníte polovicu svojich Ethereí za Stellar.

Následne stlačte zelené tlačidlo Buy XLM, a tým dôjde k výmene Etherea za XLM.

 

stellar binance 6

22. Vo vrchnom menu stlačte Funds a potom Balances. Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte Stellar alebo XLM. Teraz uvidíte množstvo Stellarov, ktoré máte uložené na Binance.

23. Rád by som upozornil, že máte možnosť uchovať Stellar aj na Binance. Avšak v minulosti sa stalo, že niektoré burzy (aj Binance) boli hacknuté a ľudia prišli o svoje peniaze. Preto vám odporúčam poslať mince do vašej osobnej Stellar peňaženky alebo do hardvérovej peňaženky.

Upozornenie:Nikdy neposielajte Stellar na Coinbase. Coinbase ho totižto nevie uchovávať. Ak pošlete Stellar na Coinbase, stratíte ho navždy!

V riadku, kde máte Stellar, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawal, Trade. Kliknite na Withdrawal.

Do riadku XLM withrdrawal address napíšte adresu vašej Stellar peňaženky, ktorú ste si skopírovali v bode č. 5 (Pozor nie adresu na Coinbase, viackrát to po sebe skontrolujte !)

V riadku XLM withdrawal MEMO zaškrtnite políčko s označením No MEMO.

Do riadku Amount zadajte množstvo Stellarov, ktoré si chcete poslať do peňaženky. Možnosť Max zvoľte v prípade, že tam chcete odoslať všetky mince.

Pre istotu skontrolujte, či sú všetky údaje správne (najmä Adresa). Ak áno, kliknite na Submit.

Bude vám zaslaný e-mail, ktorým potvrdíte váš výber. Otvorte e-mail a kliknite na link, ktorý vám Binance poslal.

stellar binance 724. Vráťte sa do vašej Stellar peňaženky. Za niekoľko minút by sa mali mince zobraziť vo vašej peňaženke.

25. Hotovo. Teraz máte Stellar nakúpený a uložený vo vašej peňaženke. V prípade, že ho v budúcnosti budete chcieť predať, jednoducho budete postupovať opačným smerom. Teda pošlete Stellar z peňaženky do Binance, a tam ho zameníte za Ethereum. Následne pošlete Ethereum do Coinbase, kde ho predáte.

Dôležité upozornenie: Nie som finančný ani investičný poradca. Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo a iba vy ste zodpovedný za vaše peniaze. Vždy si pamätajte – investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov, nenesiem žiadnu zodpovednosť.

Zdroj: https://buystellarlumens.info

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.