Ako kúpiť Augur

Augur (REP) je platforma pre decentralizované predikčné trhy. Pod pojmom predikčný trh si môžete predstaviť rôzne špekulácie na finančných trhoch, stávkovanie na športové udalosti alebo napríklad aj predpoveď počasia. V podstate teda môžeme Augur označiť za decentralizovanú stávkovú platformu, ktorá funguje na Ethereum blockchaine. K autonómnemu vysporiadaniu stávok a k výplatám užívateľov využíva tzv. smart kontrakty. Vďaka nim môžu používatelia tejto platformy uzatvárať stávky prakticky na čokoľvek. Taktiež môžete na platforme vytvoriť vlastný trh s vlastnými otázkami a zarábať na ostatných účastníkoch tohto trhu.

Platforma Augur využíva vlastné tokeny REP, ktorých je v obehu obmedzené množstvo, konkrétne 11 miliónov. Od svojho spustenia vykazuje táto platforma rýchly rast, ktorý sa prejavuje najmä nárastom denného počtu stávok a celkovými čiastkami, ktoré sú v hre. Ak vás Augur zaujal, tak pokračujte v čítaní tohto návodu. Dozviete sa najjednoduchšiu cestu ako ho nakúpiť.

Dôležité upozornenie: Odkazy v tomto návode by mali byť funkčné a správne. Je však vašou zodpovednosťou skontrolovať, či tomu tak naozaj je, a či vkladáte vaše peniaze do oficiálnych peňaženiek, zmenární a búrz.

Druhé dôležité upozornenie: Burzy a zmenárne sa aktualizujú, menia a vyvíjajú, a tak môže dôjsť k situácii, že tento návod nebude aktuálny. Preto by ste aktuálnosť tohto návodu mali overiť najprv s malým množstvom peňažných prostriedkov predtým, ako začnete nakupovať za vyššie sumy. Za vaše peňažné prostriedky ste zodpovedný len vy, a tak dobre zvážte obchodovanie s kryptomenami. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

1. Ako prvé si musíte vybrať vhodnú zmenáreň, cez ktorú chcete kúpiť kryptomeny. Ja odporúčam Coinbase, a preto sa jej budem venovať v tomto návode.

Coinbase 1

2. Ak využijete tento link na registráciu na Coinbase, tak obaja získame zdarma časť bitcoinu za 10 dolárov v momente, keď vykonáte nákup za minimálne 100 dolárov (asi 81 eur). Okrem toho, že získate bonus, tak podporíte aj fungovanie tohto webu.

3. Ak ste klikli na daný link, zobrazí sa vám takáto obrazovka. Vyplňte vaše meno, priezvisko, e-mail a zadajte silné heslo. Silné heslo by malo byť kombináciou veľkých a malých písmen, čísel a znakov.  Heslo si zapíšte na papier a ten starostlivo uschovajte. Neukazujte vaše heslo nikomu. V prípade, že by niekto získal prístup k vášmu heslu, mohol by vám ukradnúť všetky vaše mince, ktoré máte na Coinbase uložené.

Zaškrtnite políčko, že máte viac ako 18 rokov a kliknite na tlačidlo Create account.

Coinbase 2

4. Coinbase vás informuje o ochrane osobných údajov a GDPR. Kliknite na tlačidlo Next. Prečítajte si ako Coinbase uchováva a spracúva vaše osobné údaje a kliknite na tlačidlo I acknowledge.

Coinbase 3

5. Zvoľte si, či chcete dostávať personalizované e-maily od Coinbasu. Kliknite na Yes alebo No podľa toho, či so zasielaním e-mailov súhlasíte alebo nie.

Coinbase 4

6. Coinbase vám na  vašu e-mailovú adresu zašle potvrdzovací mail. Ak by vám dlho nechodil, skontrolujte priečinok spam vo vašej e-mailovej schránke. Možno vám padol do tohto priečinka. Nájdite si ho a kliknite na tlačidlo Verify Email Adress.

Coinbase 5

7. Následne si budete musieť nastaviť ešte dvojstupňovú verifikáciu prostredníctvom telefónneho čísla. Zadajte vaše telefónne číslo a kliknite na tlačidlo Send code.

Coinbase 6

8. Zadajte kód, ktorý vám prišiel na mobil a kliknite na Submit.

Coinbase 7

9. Zvoľte krajinu odkiaľ pochádzate a kliknite na tlačidlo Submit.

Coinbase 8

10. Teraz od vás Coinbase bude chcieť overenie vašej totožnosti. Do príslušných koloniek zadajte vaše meno, priezvisko a dátum narodenia. Následne vyplňte aj vašu adresu a v  kolonkách napravo zodpovedzte na 3 otázky, ktoré sa vás Coinbase pýta. Keď to budete mať, kliknite na Continue.

Coinbase 9

11. Coinbase sa vás opäť spýta 2 otázky. V prvej otázke sa vás pýta, aký je objem kryptopeňazí, s ktorými chcete v danom roku obchodovať. Druhá otázka sa zase zameriava na to, v akom odvetví pracujete. Vyberte príslušné odpovede a kliknite na Submit.

Coinbase 10

12. Teraz si Coinbase overí vašu identitu. Bude od vás chcieť, aby ste nahrali pas, občiansky alebo vodičský preukaz. Pre tento návod som si zvolil možnosť nahrať vodičský preukaz. Kliknite na jednu z možností podľa toho, aký preukaz totožnosti ste sa rozhodli nahrávať.

Coinbase 11

13. Nahrať daný dokument môžete pomocou webkamery, kamery v mobile alebo nahráte dokument vo forme súboru. Ja som si zvolil súbor, a teda som klikol na File Upload.

Coinbase 12

14. Budete musieť nahrať prednú aj zadnú časť vášho preukazu totožnosti. Keď to budete mať, kliknite na tlačidlo Upload.

Coinbase 13

15. Potom musíte počkať pár minút, kým Coinbase overí váš dokument.

Coinbase 14

16. Následne od vás Coinbase bude chcieť ešte potvrdenie vašej adresy prostredníctvom finančného dokumentu. Môžete zvoliť Bank Statement (Bankový výpis),Utility Bill (Účet za komunálne služby) alebo Credit Card Statement (Výpis z kreditnej karty).

Tento dokument nemôže byť starší ako 3 mesiace. Nahrajte dokument a kliknite na tlačidlo Upload document.

Coinbase 15

17. Opäť budete musieť chvíľu počkať, kým Coinbase overí daný dokument.

Coinbase 16

18. Ak ste všetko nahrali správne, tak by sa vám mala zobraziť táto obrazovka. Teraz budete ešte musieť pridať vašu kreditnú kartu. Kliknite na tlačidlo Set up bank card.

Coinbase 17

19. Do príslušných koloniek zadajte vaše meno, číslo kreditnej karty, dátum expirácie, CVC a poštové smerovacie číslo. Keď to budete mať, kliknite na tlačidlo Add Card.

Coinbase 18

20. Ak ste všetky údaje zadali správne, tak sa vám podarilo založiť a overiť váš účet na Coinbase a konečne môžete začať obchodovať. Vľavo kliknite na tlačidlo Trade.

Coinbase 19

21. V ponuke kryptomien nájdite Augur (REP). V danom riadku kliknite na tlačidlo Buy.

Coinbase 20 - Augur

22. Zvoľte One time purchase a sumu, za ktorú chcete kúpiť Augur (REP).

Coinbase 21 - Augur

23. Coinbase ešte raz zosumarizuje celú transakciu. Skontrolujte údaje a kliknite na tlačidlo Buy now.

Coinbase 22 - Augur

24. Hotovo, práve ste sa stali vlastníkom Augur.

Coinbase 23 - Augur

25. Teraz sa musíte rozhodnúť, kde budete Augur uchovávať. Na výber máte 3 možnosti:

A. Ponecháte ho na Coinbase

Toto je najjednoduchšia možnosť, ktorá je aj relatívne bezpečná za podmienky, že si nastavíte 2 faktorovú autentifikáciu. V minulosti však boli niektoré burzy hacknuté a ľudia prišli o svoje kryptomeny. Ak chcete mať nad svojimi kryptomenami vyššiu kontrolu, odporúčam vám zvyšné 2 možnosti. Pokiaľ ste však nenakúpili za viac ako 500 €, pokojne môžete Augur uchovávať aj na Coinbase.

B. Web / desktop / mobile peňaženka Momentálne existuje veľké množstvo peňaženiek, na ktorých môžete uchovávať Augur. Tie najlepšie nájdete na tomto linku.

Augur wallets

Bezpečnosť peňaženky je v tomto prípade plne vo vašej réžii. Ak stratíte heslo k vašej peňaženke, stratíte aj prístup k svojim kryptomenám. Ak váš počítač bude hacknutý, je šanca, že sa hacker dostane aj do vašej peňaženky a odcudzí vám vaše kryptomeny.

C. Hardvérová peňaženka

Najbezpečnejším riešením je použitie hardvérových peňaženiek. Hardvérová peňaženka je fyzické zariadenie, ktoré je veľmi podobné USB kľúču. Privátne kľúče sú uložené v peňaženke, a teda nemôžu byť ukradnuté. Jedná sa o najbezpečnejšie riešenie, avšak za tieto peňaženky si budete musieť zaplatiť.

Najpopulárnejšími hardvérovými peňaženkami sú Ledger Nano XTrezor model T.

26. V prípade, že ste sa rozhodli pre možnosť B alebo C musíte poslať Augur z Coinbase do vašej peňaženky. Po nainštalovaní peňaženky v nej nájdite vašu Augur (REP) adresu. Mala by vyzerať asi nejak takto: 0x30C82104e360965426D8F9dFE2AEBB84ab3330F1.Vašu adresu (nie túto uvedenú ako príklad!) si skopírujte, za chvíľu sa k nej vrátime.

Upozornenie: V mnohých peňaženkách sa nachádza viac adries (Bitcoin adresa, Litecoin adresa atď.) Skopírujte si Augur adresu. Ak by ste si skopírovali napr. Litecoinovú adresu a budete na ňu posielať Augur, prídete o vaše mince navždy.

27. Choďte naspäť na Coinbase a kliknite na tlačidlo Portfolio. Nájdite si Augur a kliknite naň.

Coinbase 24 - Augur

28. V tabuľke napravo zadajte množstvo Augur (REP), ktoré chcete odoslať. Do kolónky To zadajte adresu, ktorú ste si skopírovali v bode číslo 26. V kolónke Note môžete doplniť poznámku pre príjemcu a do kolónky Pay with zadajte Augur.

Dôkladne si skontrolujte všetky údaje. Keď to budete mať, kliknite na tlačidlo Continue.

Coinbase 25 - Augur

29. Coinbase vám ešte raz zobrazí súhrn celého prevodu. Skontrolujte si údaje ešte raz a kliknite na tlačidlo Send now.

Coinbase 26 - Augur

30. Teraz musíte chvíľu počkať. Obvykle trvá niekoľko minút, kým sa Augur objaví vo vašej peňaženke. To je všetko. Od tejto chvíle by mince mali byť bezpečne uložené vo vašej peňaženke. Teda za predpokladu, že nikto okrem vás nezíska heslo, resp. prístup k vašej peňaženke.

31. V prípade, že niekedy budete chcieť Augur predať, tak ho pošlete z vašej peňaženky do Coinbase, kde ho následne predáte za eurá.

Upozornenie: Ak budete posielať Augur do Coinbase, tak ho vždy posielajte len na vašu Augur (REP) adresu (nie Bitcoin, Ethereum ani žiadnu inú adresu). V prípade, že by ste ho poslali na zlú adresu, prídete o Augur navždy !

Dôležité upozornenie: Nie som finančný ani investičný poradca. Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo a iba vy ste zodpovední za vaše peniaze. Vždy si pamätajte: Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.