Hardvérové peňaženky

Hardvérové peňaženky sú vhodné na ukladanie väčšieho množstva kryptomien. Zo všetkých typov kryptopeňaženiek sú považované za najbezpečnejšie. Hardvérové ​​peňaženky sa pripájajú do počítača ako USB kľúč a chránia vaše mince pred vonkajším svetom.

Vaše súkromné ​​kľúče sa zašifrujú priamo do peňaženiek, aby ich nikto, ani vy, nevedel. Vďaka tomu nemôžu byť ukradnuté hackermi a s kryptomenami dokáže manipulovať iba osoba, ktorá má prístup k hardvérovej peňaženke, a ktorá pozná k heslo k tejto peňaženke.

Takéto peňaženky sú však užívateľsky o niečo menej príjemné ako webové alebo online peňaženky. Najznámejšími a najlepšími hardvérovými peňaženkami sú Ledger Nano S Plus a Trezor. V súčasnosti rastie popularita ich vylepšených verzií, a teda peňaženiek Ledger Nano XTrezor T.

Ledger Nano S Plus

Ledger Nano S Plus je vylepšené verzia peňaženky Ledger Nano S, ktorú už v súčasnosti takmer nezoženiete. Vďaka pokročilým bezpečnostným prvkom ochráni vaše virtuálne bohatstvo a zabezpečí digitálne platby. Ledger Nano S Plus je možné ľahko pripojiť k akémukoľvek počítaču s USB konektorom. Vďaka OLED displeju v kombinácii s bočným tlačidlom je vykonávanie všetkých pohybov s menou maximálne bezpečné.

Hardvérová peňaženka Ledger Nano S Plus - Kryptonávody.sk

Kľúčové vlastnosti Ledger Nano S Plus

 • Podpora viacerých mien – Bitcoin, Litecoin, Ethereum a ďalšie
 • Integrovaný displej – kontrola transakcií na displeji a ich potvrdzovanie tlačidlom
 • Bezpečný – dôverné dáta sú vždy vysoko chránené a zablokované PIN kódom
 • Sprievodné aplikácie – používajte pohodlne aplikácie alebo vytvárajte svoje vlastné
 • FIDO Certified U2F – podpora štandardu FIDO Universal Second Factor
 • Záloha a obnovenie – vaše účty sú zálohované. Potom ich je možné ľahko obnoviť na akomkoľvek zariadení Ledger

Výhody a nevýhody Ledger Nano S Plus

Ledger Nano S Plus je hardvérová peňaženka, ktorá ponúka niekoľko výhod a nevýhod.

Výhody
 • Bezpečnosť: Kryptomeny sú uchovávané v bezpečnom hardvérovom zariadení, čo znižuje riziko krádeže alebo úniku digitálnych aktív.
 • Podpora pre množstvo kryptomien: Podporuje množstvo rôznych kryptomien vrátane Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a mnohých ďalších.
 • Cenová dostupnosť: Je cenovo dostupná v porovnaní s inými hardvérovými peňaženkami.
Nevýhody
 • Obmedzená podpora pre kryptomeny: Niektoré menej známe kryptomeny nemusia byť podporované.
 • Menší displej: Niektorí užívatelia môžu pociťovať nevýhodu menšieho displeja.

Dizajn Ledger Nano S Plus

Dizajn hardvérovej peňaženky Ledger Nano S Plus je kompaktný a odolný, čo umožňuje jej použitie ako prenosného zariadenia na uchovávanie kryptomien. Jej rozmery sú približne 62 mm x 17 mm x 8 mm a váži len 21 gramov.

Displej zobrazuje dôležité informácie ako sú napríklad adresa peňaženky alebo transakčné údaje. Vďaka dvom tlačidlám je možná navigácia v menu, schvaľovanie transakcií a potvrdzovanie rôznych akcií.

Kovové puzdro peňaženky je vyrábané z odolného hliníka, čím sa zvyšuje jej fyzická odolnosť a znižuje riziko poškodenia. Peňaženka je tiež chránená heslom, ktoré je potrebné zadať pri každom spustení zariadenia.

Celkovo je dizajn Ledger Nano S Plus jednoduchý a prehľadný, čo zaručuje intuitívne ovládanie a zároveň zvyšuje jej bezpečnosť a odolnosť.

Obsah balenia Ledger Nano S Plus

V balení hardvérovej peňaženky Ledger Nano S nájdete nasledujúce položky:

 • Samotné hardvérové zariadenie Ledger Nano S Plus
 • USB kábel na pripojenie k počítaču
 • Malý remienok na kľúče
 • Papier na zapísanie seed frázy
 • Návod na použitie v angličtine a ďalších jazykoch

Hardvérové zariadenie je zabalené v malom puzdre z tvrdeného papiera, ktoré zaisťuje ochranu počas prepravy. Na špeciálny kus papiera si môžete zapísať váš seed, ktorý vám vygeneruje vaša peňaženka. Seed je dôležitý pre obnovu peňaženky v prípade stratenia, krádeže alebo poškodenia zariadenia. Seed frázu by si mal užívateľ zaznamenať na bezpečnom mieste a nikdy ju nezdieľať s nikým iným.

Nastavenie Ledger Nano S Plus

Pre nastavenie hardvérovej peňaženky Ledger Nano S Plus na používanie vám odporúčam postupovať podľa tohto video návodu, ktorý natočil Kicom z Bitcoinového kanálu.

Po dokončení týchto krokov bude vaša hardvérová peňaženka Ledger Nano S Plus pripravená na používanie. Všetky transakcie, ktoré chcete vykonať, budete môcť spravovať pomocou aplikácie Ledger Live, ktorá umožňuje jednoduché a intuitívne používanie hardvérovej peňaženky.

Aké kryptomeny je možné uchovávať na Ledger Nano S Plus?

Na peňaženke Ledger Nano S Plus je možné uchovávať naozaj veľké množstvo altcoinov. Celý zoznam nájdete na oficiálnej stránke Ledgeru.

Parametre a špecifikácia

FarbaČierna, Strieborná
Šírka8 mm
Výška17 mm
Dĺžka62 mm
Hmotnosť21 g

Kde je možné kúpiť Ledger Nano S Plus?

Dajte si pozor, kde kupujete váš Ledger Nano S Plus. Odporúčame ho zakúpiť buď na oficiálnej stránke výrobcu alebo na Alze. Niektorí pochybní predajcovia vám zašlú poškodené alebo hacknuté zariadenia, s cieľom vytiahnuť z nich privátne kľúče. Ak si zakúpite Ledger Nano S Plus cez naše odkazy dole, tak my dostaneme za váš nákup malú províziu od obchodníka a vy tak podporíte fungovanie nášho portálu.        


Kúpiť Ledger Nano S Plus na Alza.sk


Kúpiť Ledger Nano S Plus na stránke výrobcu

Ledger Nano X

Ledger Nano X je novšia verzia hardvérovej peňaženky Ledger Nano S. Na tejto peňaženke je možné uložiť Bitcoiny, ako aj ďalšie altcoiny. Vďaka pokročilým bezpečnostným prvkom ochráni vaše virtuálne bohatstvo a zabezpečí digitálne platby. Ledger Nano X dokážete ľahko pripojiť k akémukoľvek počítaču s USB konektorom. Inicializácia alebo obnova konfigurácie sa plne realizuje v zabezpečenom prostredí peňaženky a všetky dáta nie sú nikdy vystavené tretím stranám. 

Hardvérová peňaženka Ledger Nano X - Kryptonávody.sk

Kľúčové vlastnosti Ledger Nano X

 • Maximálna ochrana vašich dát
 • Jednoduché zálohovanie a obnovenie vašich účtov
 • Ledger Nano X skvele ochráni všetky virtuálne meny a platby
 • OLED displej pre kontrolu informácií

Výhody a nevýhody Ledger Nano X

Ledger Nano X je hardvérová kryptopeňaženka s niekoľkými výhodami a nevýhodami.

Výhody
 • Bezpečnosť: Ledger Nano X má integrovaný bezpečnostný čip, ktorý chráni privátne kľúče a seed frázy, čím sa minimalizuje riziko straty peňazí z dôvodu hackingu alebo fyzického zneužitia zariadenia.
 • Podpora viacerých kryptomien: Ledger Nano X podporuje širokú škálu kryptomien, vrátane Bitcoinu, Etherea, Litecoinu, XRP a mnohých ďalších.
 • Mobilná aplikácia: Vďaka mobilnej aplikácii Ledger Live môžete používať peňaženku z vášho smartfónu alebo tabletu, čo umožňuje jednoduchšie a pohodlnejšie používanie.
Nevýhody
 • Cena: Cena Ledger Nano X je vyššia ako u niektorých iných hardvérových peňaženiek, čo môže byť pre niektorých užívateľov nevýhodou.

Vzhľadom na svoje výhody je Ledger Nano X veľmi populárnou voľbou medzi užívateľmi, ktorí hľadajú spoľahlivú a bezpečnú hardvérovú kryptopeňaženku.

Dizajn Ledger Nano X

Ledger Nano X má podobný dizajn ako jeho predchodca, Ledger Nano S, ale je o niečo väčší a ťažší. Má rozmery 72 mm x 18,6 mm x 11,75 mm a váži približne 34 gramov. Jeho väčšia veľkosť je spôsobená tým, že obsahuje väčšiu batériu a väčšiu obrazovku.

Obrazovka má rozlíšenie 128 x 64 pixelov, čo umožňuje používateľom zobraziť viac informácií naraz. Vďaka farebnej obrazovke môžete jednoduchšie rozlíšiť rôzne kryptomeny, čím sa minimalizuje riziko posielania nesprávnej kryptomeny na zlú adresu.

Na jednej strane zariadenia je tlačidlo, ktorým sa potvrdzujú transakcie a vykonávajú iné operácie v menu. Na druhej strane je USB-C port, ktorý slúži na nabíjanie a pripojenie peňaženky k počítaču alebo inému zariadeniu.

Ledger Nano X je dodávaný s kovovým krytom, ktorý zvyšuje jeho odolnosť voči poškodeniu a zlepšuje celkovú estetiku. V balení nájdete aj USB-C kábel na nabíjanie a pripojenie k počítaču, ako aj kovovú odnímateľnú podstavu, ktorá pomáha udržiavať peňaženku stabilnú počas používania.

Celkovo je dizajn Ledger Nano X elegantný a funkčný, s dôrazom na bezpečnosť a pohodlie používateľov.

Obsah balenia Ledger Nano X

V balení hardvérovej peňaženky Ledger Nano X sa nachádza:

 • Ledger Nano X – samotná hardvérová peňaženka.
 • USB-C kábel – slúži na nabíjanie a pripojenie peňaženky k počítaču alebo inému zariadeniu.
 • Remienok na kľúče – slúži na umiestnenie peňaženky na kľúče, čo je vhodné pre používateľov, ktorí chcú mať peňaženku stále pri sebe.
 • Papierový návod, ktorý obsahuje jednoduchý postup pre nastavenie a používanie hardvérovej peňaženky.
 • Kartičky na zapísanie seed frázy
 • Nálepky s logom Ledger

Celkovo obsah balenia Ledger Nano X je dobre premyslený a zahŕňa všetko potrebné pre bezpečné a pohodlné používanie peňaženky.

Nastavenie Ledger Nano X

Nastavenie hardvérovej peňaženky Ledger Nano X na používanie vyžaduje niekoľko krokov. Opäť vám odporúčam nastaviť vašu peňaženku podľa tohto videa z Bitcoinového kanálu.

Po dokončení týchto krokov je vaša hardvérová peňaženka Ledger Nano X pripravená na používanie. Odteraz môžete bezpečne uložiť a spravovať svoje kryptomeny s maximálnou bezpečnosťou, ktorú poskytuje hardvérová peňaženka. Je dôležité pamätať na to, že seed by mal byť uložený na bezpečnom mieste, kde k nemu nemajú prístup cudzie osoby.

Aké kryptomeny je možné uchovávať na Ledger Nano X?

Na peňaženke Ledger Nano X je možné uchovávať veľké množstvo altcoinov. Celý zoznam nájdete na oficiálnej stránke Ledgeru.

Parametre a špecifikácia

FarbaČierna, Strieborná
Šírka72 mm
Výška18,6 mm
Dĺžka11,75 mm
Hmotnosť34 g

Kde je možné kúpiť Ledger Nano X?

Ledger Nano X odporúčame zakúpiť buď na oficiálnej stránke výrobcu alebo na Alze. Ak si zakúpite Ledger Nano X cez naše odkazy dole, tak my dostaneme za váš nákup malú províziu od obchodníka a vy tak podporíte fungovanie nášho portálu.


Kúpiť Ledger Nano X na Alza.sk


Kúpiť Ledger Nano X na stránke výrobcu

Trezor

Trezor, niekedy nazývaný aj Trezor One, uchováva Bitcoiny a ďalšie kryptomeny v bezpečí tak, že ich úplne oddelí od online prostredia a potenciálne nebezpečných zariadení. Po počiatočnom nastavení vám Trezor vygeneruje kľúč na obnovu všetkých súkromných údajov. Všetky takto vygenerované dáta sú použité výlučne interne, a teda žiadne dáta neopúšťajú túto hardvérovú peňaženku. Všetky informácie o plánovanej transakcii sú zobrazované na displeji a ich potvrdzovanie vykonávate ručne iba vy, takže snahy hackerov o nepovolený softvérový zákrok sú nemožné.

Hardvérová peňaženka Trezor - Kryptonávody.sk

Kľúčové vlastnosti Trezoru

 • Cenovo dostupný šifrovací trezor
 • Pripojenie cez micro USB
 • OLED displej 128 × 64 pix
 • Absolútna ochrana pred keyloggermi
 • Pohodlná a intuitívna obsluha
 • Možnosť zálohy – obnovenie dát v prípade straty

Výhody a nevýhody Trezoru

Kryptopeňaženka Trezor má niekoľko výhod a nevýhod, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou.

Výhody
 • Vysoká bezpečnosť: Trezor je jednou z najbezpečnejších kryptopeňaženiek na trhu, pretože kryptomeny sú uložené offline (mimo dosahu internetu) a sú chránené PIN kódom a seedom.
 • Jednoduché použitie: Trezor má jednoduché a intuitívne používateľské rozhranie, ktoré umožňuje rýchle a ľahké používanie.
 • Podpora viacerých kryptomien: Trezor podporuje mnoho populárnych kryptomien, ako sú Bitcoin, Ethereum, Litecoin a ďalšie.
Nevýhody
 • Obmedzená pamäť: Trezor má obmedzenú pamäť, čo znamená, že môžete uložiť iba obmedzené množstvo kryptomien.
 • Menej pohodlná veľkosť: Trezor je väčší a ťažší ako niektoré iné kryptopeňaženky, takže ho nie je tak pohodlné nosiť s sebou.
 • Zastaraná technológia: Trezor je starší model kryptopeňaženky, ktorý nie je vybavený najnovšími technológiami, ako napríklad bezdrôtovým pripojením alebo dotykovým displejom.

V závislosti od vašich potrieb a preferencií môže byť Trezor dobrou voľbou, ak hľadáte bezpečnú a jednoduchú kryptopeňaženku za prijateľnú cenu. Ak však preferujete viac pamäte a pokročilejšie funkcie, mali by ste zvážiť iné modely kryptopeňaženiek.

Dizajn peňaženky Trezor

Hardvérová peňaženka Trezor One má jednoduchý, no elegantný dizajn. Má tvar plochého obdĺžnika s rovnými hranami a zaoblenými rohmi. Peňaženka je vyrobená z plastu s matným povrchom, ktorý nezanecháva odtlačky prstov a odoláva poškriabaniu.

Na prednej strane peňaženky je umiestnený monochromatický OLED displej, ktorý zobrazuje dôležité informácie, ako sú transakcie a potvrdenia platby. Nad displejom sú umiestnené dva tlačidlá, ktoré slúžia na navigáciu v menu a na potvrdenie transakcií.

Na hornom okraji peňaženky sa nachádza USB konektor, ktorý slúži na pripojenie peňaženky k počítaču alebo mobilnému zariadeniu. Na pravej strane peňaženky sa nachádza otvor pre pripevnenie lanyardu alebo iného držiaka.

Celkový dizajn peňaženky je minimalistický a funkčný. Trezor One má rozmery 60 mm x 30 mm x 6 mm, čo ho robí dosť malým a pohodlným na prenášanie v taške alebo vrecku.

Obsah balenia Trezoru                  

Hardvérová peňaženka Trezor One obsahuje nasledujúce položky:

 • Trezor One – samotná hardvérová peňaženka, ktorá slúži na uchovávanie kryptomien.
 • USB kábel – slúži na pripojenie hardvérovej peňaženky k počítaču alebo k inému zariadeniu s USB portom.
 • Návod na použitie – podrobný návod, ktorý obsahuje informácie o tom, ako používať Trezor One a ako ju správne nastaviť.
 • Recovery seed kartičky – slúžiace na zapísanie seedu
 • Prívesok na kľúče

Toto je základný obsah balenia hardvérovej peňaženky Trezor One. Okrem toho je možné, že v niektorých baleniach sú priložené aj doplnkové prvky, ako napríklad adaptér na zahraničné zásuvky alebo šnúrka na uchytenie peňaženky.

Nastavenie Trezoru

Nastavenie hardvérovej peňaženky Trezor One na používanie je pomerne jednoduché. Opäť odporúčam video z Bitcoinového kanálu, ktoré vás povedie celým procesom nastavenia peňaženky Trezor. Po základnom nastavení peňaženky môžete začať posielať a prijímať kryptomeny.

Aké kryptomeny je možné uchovávať na Trezore?

Na peňaženke Trezor môžete uchovávať značnú časť altcoinov. Celý zoznam nájdete na oficiálnej stránke hardvérovej peňaženky Trezor.

Parametre a špecifikácia

FarbaČierna alebo biela
Šírka30 mm
Výška60 mm
Dĺžka6 mm
Hmotnosť12 g

Kde je možné kúpiť Trezor?

Trezor odporúčame zakúpiť na oficiálnej stránke výrobcu alebo na Alze. Ak si zakúpite Trezor cez naše odkazy dole, tak my dostaneme za váš nákup malú províziu od obchodníka a vy tak podporíte fungovanie nášho portálu. Trezor môžete zakúpiť buď v bielom alebo v čiernom prevedení.


Kúpiť Trezor na Alza.sk


Kúpiť Trezor na stránke výrobcu

Trezor T

Trezor T je novšia a vylepšená verzia hardvérovej peňaženky Trezor. Táto peňaženka využíva najnovšiu šifrovaciu technológiu a podporuje vyše 500 kryptomien. Vďaka svojmu pokročilému bezpečnostnému systému a jednoduchému použitiu je peňaženka Trezor T ideálne miesto na uloženie všetkých vašich kryptomien.

Hardvérová peňaženka Trezor model T - Kryptonávody.sk

Kľúčové vlastnosti Trezoru T

 • Pokročilý bezpečnostný systém
 • Výkonný procesor ARM Cortex-M4
 • TREZOR T podporuje 500 kryptomien
 • Vstup USB-C a microSD
 • Intuitívna dotyková obrazovka
 • Ochranný program Password Manager
 • 240 × 240 px, RGB LCD displej

Výhody a nevýhody Trezoru T

Trezor Model T je pokročilá verzia hardvérovej kryptopeňaženky Trezor One, ktorá má niekoľko výhod a nevýhod oproti predchádzajúcej verzii.

Výhody
 • Pohodlné používanie: Veľký farebný dotykový displej, ktorý poskytuje rýchlejší a pohodlnejší prístup k informáciám a umožňuje rýchlejšie potvrdzovanie transakcií.
 • Podpora kryptomien: Vstavaná podpora pre viac kryptomien a tokenov, vrátane Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a mnohých ďalších
 • Bezpečnosť: Vylepšená hardvérová ochrana a šifrovanie, ktoré zvyšujú bezpečnosť uložených kryptomien.
Nevýhody
 • Cena: Trezor Model T je drahšia ako Trezor One, takže môže byť menej prístupná pre niektorých používateľov.
 • Veľkosť: Súčasne je väčšia a ťažšia ako predchádzajúca verzia, takže nie je tak prenosná a ľahko použiteľná ako napríklad Trezor One.

Celkovo je Trezor Model T vynikajúcou voľbou pre používateľov, ktorí hľadajú vyššiu úroveň zabezpečenia a funkcionality a nevadí im si za tieto vymoženosti priplatiť.

Dizajn peňaženky Trezor T

Hardvérová peňaženka Trezor Model T má moderný a elegantný dizajn s farebným dotykovým displejom. Vyrobená je z kvalitných materiálov, ktoré zaisťujú odolnosť a trvanlivosť. Rozmery peňaženky sú 64 mm x 39 mm x 10 mm a váži približne 22 g.

Na prednej strane peňaženky sa nachádza farebný dotykový displej, ktorý umožňuje užívateľom rýchly a jednoduchý prístup k informáciám o ich kryptomenách a k správe svojho Trezoru. Na zadnej strane peňaženky je umiestnený USB-C konektor, ktorý slúži na pripojenie peňaženky k počítaču alebo k inému zariadeniu.

Celkový dizajn peňaženky je veľmi ergonomický a užívateľsky prívetivý. Trezor Model T je vybavený aj funkčnými tlačidlami na ovládanie peňaženky, ktoré umožňujú jednoduché a pohodlné potvrdzovanie transakcií. Vďaka modernému dizajnu a vysokej kvalite spracovania je Trezor Model T jednou z najlepších volieb pre užívateľov, ktorí hľadajú spoľahlivú a modernú hardvérovú peňaženku na uchovávanie svojich kryptomien.

Obsah balenia Trezoru T

Hardvérová peňaženka Trezor Model T sa predáva v kvalitnom a esteticky spracovanom balení, ktoré obsahuje:

 • Samotnú peňaženku Trezor Model T
 • USB-C kábel na pripojenie peňaženky k počítaču alebo k inému zariadeniu
 • Sadu nálepiek
 • Magnetickú doštičku slúžiacu na uchytenie peňaženky
 • Papieriky na zapísanie seedu
 • Návod na použitie a bezpečnostné informácie

Všetky súčasti sú balené v kvalitnom obale, ktorý zaisťuje bezpečné prepravovanie a skladovanie peňaženky. Balenie peňaženky Trezor Model T je dobre premyslené a obsahuje všetko potrebné pre bezpečné a jednoduché používanie peňaženky.

Nastavenie Trezoru T

Nastavenie hardvérovej peňaženky Trezor Model T pre používanie je pomerne jednoduché a zahŕňa jednotlivé kroky. Ako aj pri predchádzajúcich peňaženkách, tak aj v tomto prípade vám odporučím video z Bitcoinového kanálu, pretože sa mi zdá, že je najlepšie spracované a pokiaľ pôjdete krok po kroku, tak sa nemôžete pomýliť.

Dôležité je pamätať na to, aby ste vždy chránili svoju peňaženku pred neoprávneným prístupom a uložili ju na bezpečné miesto po použití. Odporúča sa tiež pravidelne aktualizovať softvér, aby sa minimalizovali možnosti bezpečnostných problémov a zlepšil výkon peňaženky.

Aké kryptomeny je možné uchovávať na Trezore?

Na peňaženke Trezor T je možné uchovávať niečo cez 500 kryptomien. Celý zoznam podporovaných kryptomien je zverejnený na oficiálnej stránke peňaženky Trezor T.

Parametre a špecifikácia

FarbaČierna
Šírka64 mm
Výška39 mm
Dĺžka10 mm
Hmotnosť12 g
PripojenieUSB - C

Kde je možné kúpiť Trezor T?

Trezor T rovnako ako jeho staršiu verziu odporúčame zakúpiť na oficiálnej stránke výrobcu alebo na Alze. Ak si zakúpite hardvérovú peňaženku Trezor T cez naše odkazy dole, tak my dostaneme za váš nákup malú províziu od obchodníka a vy tak podporíte fungovanie nášho portálu.


Kúpiť Trezor T na Alza.sk


Kúpiť Trezor T na stránke výrobcu

Tak to bol pomerne obsiahly popis 4 najpopulárnejších hardvérových peňaženiek, ktoré sú v súčasnosti dostupné na našom trhu. Osobne si myslím, že pokiaľ chcete uchovávať len bitcoin a niektoré základné kryptomeny, tak vám bohate stačia základne verzie peňaženiek. Pokiaľ však chcete uchovávať široké spektrum rôznych kryptomien, tak by ste mali siahnuť po vylepšených verziách. Každopádne si vždy overte, či peňaženka podporuje kryptomenu, ktorú na ňu chcete uložiť.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.