Ako kúpiť Cardano

(Last Updated On: 13.7.2018)

Cardano (ADA) bolo na trh uvedené v septembri roku 2017. Nejedná sa však o obyčajnú kryptomenu. Jedná sa o technologickú platformu, ktorá je schopná prevádzkovať finančné aplikácie, ktoré sú bežne používané jednotlivcami alebo organizáciami na celom svete. Na vývoji Cardana sa podieľali 3 organizácie – Cardano Foundation, Input Output Hong Kong a Emurgo. Ich snahou je vyriešiť 3 najväčšie problémy kryptomien, a teda udržateľnosť, škálovateľnosť a schopnosť systémov vzájomne spolupracovať. Kryptomena Cardano bola vyvinutá na základe vedeckého výskumu a jedná sa o prvý blockchain projekt, ktorý vyvíja špičkový tím akademikov a inžinierov.

Oficiálna peňaženka pre Cardano (ADA) sa nazýva Daedalus a umožňuje svojim používateľom odosielať a prijímať Cardano, ako aj zobrazovať históriu transakcií. Ak chcete vedieť ako kúpiť túto kryptomenu a používať peňaženku Daedalus, tak pokračujte v čítaní tohto návodu.

Dôležité upozornenie: Odkazy v tomto návode by mali byť funkčné a správne. Je však vašou zodpovednosťou skontrolovať, či tomu tak naozaj je a či vkladáte vaše peniaze do oficiálnych peňaženiek, zmenární a búrz.

Druhé dôležité upozornenie: Burzy a zmenárne sa aktualizujú, menia a vyvíjajú. Preto môže dôjsť k situácii, že tento návod nebude aktuálny.  Jeho aktuálnosť by ste mali overiť najprv s malým množstvom peňažných prostriedkov predtým, ako začnete nakupovať za vyššie sumy. Za vaše peňažné prostriedky ste zodpovedný len vy, a preto dobre zvážte obchodovanie s kryptomenami. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

1. Ako prvé si musíte zvoliť vhodnú peňaženku, kde budete Cardano uchovávať. Odporúčam oficiálnu peňaženku pre Cardano, ktorou je peňaženka Daedalus. Tú nájdete na daedaluswallet.io/#download. Zvoľte si súbor, ktorý pôjde na vašom operačnom systéme, stiahnite ho a spustite inštaláciu.

cardano - wallet2. Po inštalácii sa vám vytvorí ďalší súbor s názvom Daedalus. Spustite ho. Zvoľte jazyk a kliknite na Continue.

Zaškrtnite políčka, v ktorých súhlasíte s podmienkami používania a kliknite na Continue.

Následne sa musíte rozhodnúť, či chcete pomôcť s diagnostikou problémov tým, že sa rozhodnete zasielať protokoly na centrálny server. Je na vás ako sa rozhodnete. Kliknite buď na Don´t send alebo Continue.

Následne sa peňaženka musí zosynchronizovať s Cardano blockchainom. Niekedy to trvá až 30-40 min, takže buďte trpezlivý.

cardano - wallet 2

3. Keď sa peňaženka zosynchronizuje, kliknite na tlačidlo Create a new wallet. Dajte peňaženke meno, napríklad My Cardano Wallet. Následne stlačte Activate to create password.

Teraz sa otvoria zvyšné kolónky. Zadajte silné heslo. Toto heslo musí mať dĺžku najmenej 7 znakov a musí obsahovať aspoň 1 veľké písmeno, 1 malé písmeno a 1 číslo.

Následne stlačte Create personal wallet.

Upozornenie: Ak zabudnete alebo stratíte heslo, stratíte prístup k svojim kryptomenám.

cardano - wallet 3

4. Zobrazí sa informácia o tom, že sa vám peňaženka chystá zobraziť obnovovaciu frázu (recovery phrase).

Zaškrtnite políčko, čím potvrdíte, že sa na vašu obrazovku nikto iný okrem vás nedíva.

Stlačte Cointinue.

Zobrazí sa vám 12 slov. Napíšte si na papier týchto 12 slov v presnom poradí. Následne tento papier uložte na bezpečné miesto. Túto frázu budete potrebovať v budúcnosti na otvorenie vašej peňaženky, preto vám odporúčam daný papier nestratiť.

Upozornenie: Nikdy nikomu neukazujte týchto 12 slov. Ak niekto bude poznať vašu recovery phrase môže si otvoriť vašu peňaženku a poslať si z nej všetky mince.

Po tom, ako si zapíšete vašu obnovovaciu frázu, kliknite na Yes, I have written it down.

cardano - wallet 4

5. Budete vyzvaný, aby ste overili vašu obnovovaciu fázu. Vyklikajte jednotlivé slová v poradí, v akom ste si ich zapísali na papier.

cardano - wallet 5

6. Akonáhle to urobíte, zobrazia sa vám 2 upozornenia. Zaškrtnite obidve a stlačte Confirm.

cardano - wallet 6

7. Vaša peňaženka je teraz otvorená. Kliknite na tlačidlo Receive.

Zobrazí sa vám adresa vašej peňaženky. Jedná sa o dlhý reťazec čísel a znakov. Túto adresu si niekde skopírujte. Budete ju onedlho potrebovať.

cardano - wallet 7

8. Teraz musíte nakúpiť kryptomenu Ethereum, ktorú neskôr zameníte za Cardano. Ak už vlastníte Ethereum, môžete preskočiť na bod 13.

Najprv si musíte vybrať zmenáreň, na ktorej kúpite Ethereum. Ja odporúčam Coinbase, a preto sa jej budem venovať v tomto návode.

9. Ak využijete tento link na registráciu na Coinbase, tak obaja získame bonus 10 dolárov v momente, keď vykonáte nákup za minimálne 100 dolárov.

Coinbase - cardano - kryptonavody.sk

10. Pokiaľ nechcete ísť cez náš link, choďte na Coinbase a stlačte tlačidlo Sign up. Vyplňte vaše meno, priezvisko, e-mail a opäť zadajte silné heslo. Heslo si opäť zapíšte na papier, ktorý starostilo uschovajte.

Coinbase - cardano - kryptonavody.sk 2

Predtým ako vám bude dovolené nakupovať, budete musieť verifikovať vaše konto. Na verifikovanie vášho účtu budete musieť do Coinbase zadať vaše telefónne číslo, nahrať váš občiansky alebo vodičský preukaz a verifikovať vašu kreditnú/debetnú kartu.

11. Ak sa rozhodnete uprednostniť kartu pred bankovým prevodom budete síce platiť vyššie poplatky, ale dokážete transakcie vykonávať rýchlejšie. Keď je vaša karta overená, kliknite na tlačidlo Buy/Sell vo vrchnom menu.

Zvoľte Ethereum a zadajte koľko eur chcete minúť na kúpu Etherea. Keď tam svieti suma, ktorú chcete minúť, stlačte veľké tlačidlo Buy Ethereum Instantly.

Coinbase - cardano - kryptonavody.sk 3

12. Budete vyzvaný, aby ste potvrdili transakciu. Stlačte tlačidlo Confirm Buy. Po jeho stlačení sa stanete vlastníkom časti Etherea.

13. Teraz sa musíte zaregistrovať na Binance. Na Binance zameníte vaše Ethereum za Cardano.

Vpravo hore kliknite na tlačidlo Register.

Binance - cardano - kryptonavody.sk

14. Opäť zadáte vašu e-mailovú adresu a silné heslo. Heslo si opäť starostlivo uschovajte. Keď budú tieto polia vypísané, kliknite na tlačidlo Register.

Binance - cardano - kryptonavody.sk 2

15. Bude vám zaslaný e-mail na potvrdenie vašej e-mailovej adresy. V danom maily kliknite na link, čím potvrdíte vašu e-mailovú adresu.

16. Ako náhle to vykonáte, budete presmerovaný opäť na Binance. Stlačte tlačidlo Login.

Vo formulári vyplňte váš e-mail a heslo, ktoré ste použili na registráciu na Binance a stlačte Login.

17. Vyskakovacie okno vás upozorní na nastavenie dvojstupňovej verifikácie. Odporúčam ju nastaviť. V prípade, že sa ktokoľvek dostane k vášmu heslu, vďaka dvojstupňovej verifikácii sa mu pravdepodobne nepodarí dostať do vášho Binance účtu. Ja som si nastavil túto verifikáciu prostredníctvom sms.

Binance - cardano- kryptonavody.sk 318. Keď nastavíte 2-stupňovú verifikáciu, presuňte sa myškou na tlačidlo Funds na vrchu stránky a kliknite na možnosť Balances.

Na obrazovke sa vám zobrazia všetky mince, ktoré máte uložené na Binance. Ak ste sa však práve zaregistrovali, tak tam pochopiteľne nemáte nič.

Do vyhľadávacieho poľa napíšte Ethereum.

Teraz by sa mali zobraziť len peňaženky, ktoré v sebe obsahujú slovo Ethereum. V čase písania tohto článku by sa tam mali zobraziť Ethereum a Ethereum Classic. Ethereum Classic si vôbec nevšímajte.

V riadku Ethereum stlačte Deposit.

Binance - cardano- kryptonavody.sk 4

Zobrazí sa vám Ethereum adresa (dlhý reťazec čísel a písmen).

Skopírujte si túto adresu, za chvíľu ju budete potrebovať.

Poznámka: Skontrolujte, či ste naozaj vybrali Ethereum (ETH) peňaženku. Ak pošlete mince na nesprávnu peňaženku, stratíte ich navždy!

Binance - cardano- kryptonavody.sk 5

 

19. Teraz sa vráťte na Coinbase. Kliknite na tlačidlo Accounts v hlavičke stránky. Potom z ponuky peňaženiek vyberte ETH Wallet. Kliknite na tlačidlo Send.

Coinbase - cardano - kryptonavody.sk 4

20. Do kolónky Recipient vložte Ethereum adresu, ktorú ste skopírovali z Binance v bode č.18. V kolónke Amonunt zvoľte, koľko Etherea chcete odoslať. Kliknite na Continue.

Coinbase si vás ešte raz overí zaslaním sms s kódom na vaše telefónne číslo. Následne tento kód zadajte do príslušnej kolónky a potvrďte odoslanie.

Coinbase - cardano - kryptonavody.sk 5

 

21. Teraz budete musieť chvíľu počkať, kým sa mince presunú z Coinbase do Binance peňaženky. Obvykle to trvá niečo medzi 20-60 minútami, takže sa nebojte, ak ich neuvidíte hneď. Binance sa aktualizuje automaticky, takže sa tam nakoniec objavia.

22. Keď Ethereum dorazí na Binance malo by sa dané množstvo zobraziť pod stĺpcom Available balance.

Teraz zameníte Ethereum za Cardano.

Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte Cardano alebo ADA. V riadku, kde máte Cardano, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawl, Trade.

Kliknite na Trade a zvoľte ADA/ETH alebo kliknite na tento link a budete priamo presmerovaný na ADA/ETH burzu.

23. Burza vyzerá trochu neprehľadne, ale tým sa netrápte.

Teraz máte 2 možnosti ako zameníte Ethereum za Cardano (ADA).

Prvou možnosťou je zvoliť Limit, ktorý vám umožní manuálne nastaviť cenu, za ktorú chcete Cardano kúpiť .

Druhou možnosťou je nakúpiť Cardano prostredníctvom voľby Market, ktorá stanoví trhovú cenu automaticky.

Možnosť Market je jednoduchšia, takže ak nakupujete prvýkrát, odporúčam zvoliť práve ju.

Približne v strede obrazovky by sa malo nachádzať veľké zelené tlačidlo, na ktorom bude napísané Buy ADA.

Nad ním sa nachádzajú tlačidlá Limit, Market a Stop-Limit. Zvoľte Market.

V kolónke Amount zvoľte, koľko Cardana chcete nakúpiť. Možno pre vás bude ľahšie zvoliť dané množstvo v percentách. Ak napríklad zvolíte 50%, tak vymeníte polovicu svojich Ethereí za Cardano (ADA).

Následne stlačte zelené tlačidlo Buy ADA, a tým dôjde k výmene Etherea za Cardano.

binance - cardano - kryptonavody.sk 624. Vo vrchnom menu stlačte Funds a potom Balances. Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte Cardano alebo ADA. Teraz uvidíte množstvo kryptomeny Cardano (ADA), ktoré sa nachádza vo vašej Cardano peňaženke.

25. Na tomto mieste by som rád upozornil, že máte možnosť uchovať Cardano aj na Binance. Avšak v minulosti sa stalo, že niektoré burzy boli hacknuté a ľudia prišli o svoje peniaze. Preto vám odporúčam poslať mince do peňaženky Daedalus.

Upozornenie:Nikdy neposielajte Cardano na Coinbase. Coinbase ho totižto nevie uchovávať. Ak pošlete Cardano na Coinbase, stratíte ho!!!

V riadku, kde máte Cardano, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawal, Trade. Kliknite na Withdrawal.

Do riadku ADA withrdrawal adress napíšte adresu vašej Daedalus penaženky, ktorú ste si skopírovali v bode č. 7 (Pozor nie adresu na Coinbase, viackrát to po sebe skontrolujte!)

Do riadku Amount zadajte množstvo Cardana (ADA), ktoré si chcete poslať do Daedalus peňaženky, alebo zvoľte možnosť Max v prípade, že tam chcete odoslať všetky mince. Minimálne množstvo na výber sú 4 mince ADA.

Pre istotu skontrolujte, či sú všetky údaje správne (najmä Adresa). Ak áno, kliknite na Submit.

Bude vám zaslaný e-mail, ktorým potvrdíte váš výber. Otvorte e-mail a kliknite na link, ktorý vám Binance poslal.

binance - cardano - kryptonavody.sk 726. Choďte do vašej Daedalus peňaženky a stlačte tlačidlo Summary. Mal by sa zobraziť počet mincí Cardano (ADA), ktoré sa nachádzajú vo vašej peňaženke. Prevod z Binance chvíľu trvá, tak sa neľakajte, ak tam nebudú hneď. Časom sa tam objavia. To je všetko. Teraz máte vaše mince nakúpené a uložené vo vašej peňaženke.

cardano - wallet 8

27. V prípade, že v budúcnosti budete chcieť Cardano predať, jednoducho budete postupovať opačným smerom. Teda pošlete Cardano z vašej Daedalus peňaženky do Binance, a tam ho zameníte za Ethereum. Následne pošlete Ethereum do Coinbase, kde ho predáte a dostanete zaň eurá.

Dôležité upozornenie:Nie som finančný ani investičný poradca. Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo a iba vy ste zodpovedný za vaše peniaze. Vždy si pamätajte – investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov, nenesiem žiadnu zodpovednosť.

Zdroj: https://getcrypto.info/cardano/

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.