Ako kúpiť IOTA

(Last Updated On: 13.7.2018)

IOTA je distrubuovaná platforma s kryptomenou MIOTA, ktorá je založená na technológií riadeného acyklického grafu Tangle. Iotu založili v roku 2015 4 zakladatelia – David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener a Serguei Popov, pričom všetci sa pohybujú vo svete kryptomien už od roku 2010. Tvorcovia chceli integrovať technológiu blockchain do „internetu vecí“ (Internet of Things), čím by sa zvýšila efektívnosť a bezpečnosť platieb uskutočnených medzi zariadeniami, ktoré podporujú IoT (Internet of Things).V roku 2017 začala táto kryptomena spoluprácu s takými spoločnosťami ako Cisco, Huawei, Volkswagen a Samsung. Dokonca aj spoločnosť SatoshiPay oznámila prechod z bitcoinov na IOTA.

IOTA teda predstavuje veľmi zaujímavý projekt,  a určite sa do nej oplatí investovať aspoň malú čiastku. Ako ju kúpiť vám prezradím v tomto detailnom návode.

Dôležité upozornenie: Odkazy v tomto návode by mali byť funkčné a správne. Je však vašou zodpovednosťou skontrolovať, či tomu tak naozaj je a či vkladáte vaše peniaze do oficiálnych peňaženiek, zmenární a búrz.

Druhé dôležité upozornenie: Burzy a zmenárne sa aktualizujú, menia a vyvíjajú. Preto môže dôjsť k situácii, že tento návod nebude aktuálny.  Jeho aktuálnosť by ste mali overiť najprv s malým množstvom peňažných prostriedkov predtým, ako začnete nakupovať za vyššie sumy. Za vaše peňažné prostriedky ste zodpovedný len vy, a preto dobre zvážte obchodovanie s kryptomenami. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

1. Najprv musíte založiť peňaženku, na ktorej budete IOTA uchovávať. Oficiálne IOTA peňaženky nájdete na github.com/iotaledger/wallet/releases

Zvoľte si súbor, ktorý bude fungovať na vašom počítači a stiahnite ho. Súbory .exe fungujú pre Windows, súbory .dmg pre Mac atď.

Akonáhle bude súbor stiahnutý vo vašom PC, spustite inštaláciu.

IOTA - github 1

2. Po spustení inštalácie sa vás peňaženka opýta, aký typ chcete nainštalovať – lightnode alebo fullnode. Zvoľte lightnode.

IOTA - iotawallet 13. Keďže ste zvolili lightnode, tak IOTA blockchain nebude stiahnutý do vášho PC. To znamená, že vaša peňaženka musí odkazovať na blockchain prostredníctvom uzlu (node).

Preto sa vás peňaženka spýta, aký uzol (node) chcete používať. Všetky fungujú viac-menej rovnako, ale niektoré môžu byť pomalšie vzhľadom na vašu polohu. Zvoľte preto http://iota.bitfinex.com:80 a stlačte Start.

IOTA - iotawallet 2

4. Teraz si musíte vymyslieť váš seed. Seed je v tomto prípade vaše prihlasovacie meno a heslo v jednom.

Seed musí obsahovať 81 znakov a pozostávať len z veľkých písmen a čísla 9. Môže teda vyzerať napríklad takto (nepoužívajte presne tento istý):

ASD9FGH9JKL9YXC9VBN9M9QWE9RTZ9UIO9P9ASD9FGH9JKL9YXC9VBN9M9QWE9RTZ9UIO9P9ASDFGHJKL

Váš seed si zapíšte na papier a ten uložte na bezpečné miesto. Pomocou neho sa budete prihlasovať do vašej IOTA peňaženky. Ak zabudnete váš seed, nebudete si vedieť otvoriť peňaženku, a teda prídete aj o všetky kryptomeny, ktoré v nej máte uložené.

Keď ste si seed zapísali, vložte ho do kolónky Seed a stlačte Login.

Upozornenie: Uložte svoj seed na bezpečné miesto tak, aby sa k nemu nik nedostal. Ak ktokoľvek získa váš seed, môže si otvoriť vašu peňaženku a poslať si z nej všetky mince.

IOTA - iotawallet 3

5. Teraz je vaša peňaženka otvorená. Stlačte tlačidlo Recieve. Zobrazí sa vám dlhý reťazec znakov. Toto je adresa vašej peňaženky. Sem si neskôr pošlete vaše mince. Zatiaľ si túto adresu skopírujte, budete ju za chvíľu potrebovať.

IOTA - iotawallet 4

6. Teraz musíte nakúpiť kryptomenu Ethereum, ktorú neskôr zameníte za IOTA. Ak už vlastníte Ethereum, môžete preskočiť na bod 11.

Najprv si musíte vybrať zmenáreň, na ktorej kúpite Ethereum. Ja odporúčam Coinbase, a preto sa jej budem venovať v tomto návode.

7.Ak využijete tento link na registráciu na Coinbase, tak obaja získame bonus 10 dolárov v momente, keď vykonáte nákup za minimálne 100 dolárov.

IOTA - coinbase 1

8. Pokiaľ nechcete ísť cez náš link, choďte na Coinbase a stlačte tlačidlo Sign up. Vyplňte vaše meno, priezvisko, e-mail a opäť zadajte silné heslo.  Heslo si opäť zapíšte na papier, ktorý starostilo uschovajte.

IOTA - coinbase 2

Predtým ako vám bude dovolené nakupovať, budete musieť verifikovať vaše konto. Na verifikovanie vášho účtu budete musieť do Coinbase zadať vaše telefónne číslo, nahrať váš občiansky alebo vodičský preukaz a verifikovať vašu kreditnú/debetnú kartu.

9. Ak sa rozhodnete uprednostniť kartu pred bankovým prevodom budete síce platiť vyššie poplatky, ale dokážete transakcie vykonávať rýchlejšie. Keď je vaša karta overená, kliknite na tlačidlo Buy/Sell vo vrchnom menu.

Zvoľte Ethereum a zadajte koľko eur chcete minúť na kúpu Etherea. Keď tam svieti suma, ktorú chcete minúť, stlačte veľké tlačidlo Buy Ethereum Instantly.

IOTA - coinbase 3

10. Budete vyzvaný, aby ste potvrdili transakciu. Stlačte tlačidlo Confirm Buy. Po jeho stlačení sa stanete vlastníkom časti Etherea.

11. Teraz sa musíte zaregistrovať na Binance. Na Binance zameníte vaše Ethereum za IOTA. Vpravo hore kliknite na tlačidlo Register.

IOTA - Binance 1

12. Opäť zadáte vašu e-mailovú adresu a silné heslo. Heslo si opäť starostlivo uschovajte. Keď budú tieto polia vypísané, kliknite na tlačidlo Register .

IOTA - Binance 2

13. Bude vám zaslaný e-mail na potvrdenie vašej e-mailovej adresy. V danom maily kliknite na link, čím potvrdíte vašu e-mailovú adresu.

14. Ako náhle to vykonáte, budete presmerovaný opäť na Binance. Stlačte tlačidlo Login.

Vo formulári vyplňte váš e-mail a heslo, ktoré ste použili na registráciu na Binance a stlačte Login.

15. Vyskakovacie okno vás upozorní na nastavenie dvojstupňovej verifikácie. Odporúčam ju nastaviť. V prípade, že sa ktokoľvek dostane k vášmu heslu, vďaka dvojstupňovej verifikácii sa mu pravdepodobne nepodarí dostať do vášho Binance účtu. Ja som si nastavil túto verifikáciu prostredníctvom sms.

IOTA - Binance 3 16. Keď nastavíte 2-stupňovú verifikáciu, presuňte sa myškou na tlačidlo Funds na vrchu stránky a kliknite na možnosť Balances.

Na obrazovke sa vám zobrazia všetky mince, ktoré máte uložené na Binance. Ak ste sa však práve zaregistrovali, tak tam pochopiteľne nemáte nič.

Do vyhľadávacieho poľa napíšte Ethereum.

Teraz by sa mali zobraziť len peňaženky, ktoré v sebe obsahujú slovo Ethereum. V čase písania tohto článku by sa tam mali zobraziť Ethereum a Ethereum Classic. Ethereum Classic si vôbec nevšímajte.

IOTA - Binance 4

V riadku Ethereum stlačte Deposit . Zobrazí sa vám Ethereum adresa (dlhý reťazec čísel a písmen). Skopírujte si túto adresu, za chvíľu ju budete potrebovať.

Poznámka: Skontrolujte, či ste naozaj vybrali Ethereum (ETH) peňaženku. Ak pošlete mince na nesprávnu peňaženku, stratíte ich navždy!

IOTA - Binance 5

17. Teraz sa vráťte na Coinbase. Kliknite na tlačidlo Accounts v hlavičke stránky. Potom z ponuky peňaženiek vyberte ETH Wallet. Kliknite na tlačidlo Send.

IOTA - coinbase 4 18. Do kolónky Recipient vložte Ethereum adresu, ktorú ste skopírovali z Binance v bode č.16. V kolónke Amount zvoľte, koľko Etherea chcete odoslať.

Kliknite na Continue.

Coinbase si vás ešte raz overí zaslaním sms s kódom na vaše telefónne číslo. Následne tento kód zadajte do príslušnej kolónky a potvrďte odoslanie.

IOTA - coinbase 519. Teraz budete musieť chvíľu počkať, kým sa mince presunú z Coinbase do Binance peňaženky. Obvykle to trvá niečo medzi 20-60 minútami, takže nepanikárte, ak ich neuvidíte hneď. Binance sa aktualizuje automaticky, takže sa tam nakoniec objavia.

20. Keď Ethereum dorazí na Binance, malo by sa dané množstvo zobraziť pod stĺpcom Available balance.

Teraz zameníte Ethereum za IOTA.

Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte IOTA. V riadku, kde máte IOTA, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawl, Trade.

Kliknite na Trade a zvoľte IOTA/ETH alebo kliknite na tento link a budete priamo presmerovaní na IOTA/ETH burzu.

21. Burza vyzerá trochu neprehľadne, ale tým sa netrápte.

Teraz máte 2 možnosti ako zameníte Ethereum za IOTA.

Prvou možnosťou je zvoliť Limit, ktorý vám umožní manuálne nastaviť cenu, za ktorú chcete IOTA kúpiť .

Druhou možnosťou je nakúpiť prostredníctvom voľby Market, ktorá stanoví trhovú cenu automaticky.

Možnosť Market je jednoduchšia, takže ak nakupujete prvýkrát, odporúčam zvoliť práve ju.

Približne v strede obrazovky by sa malo nachádzať veľké zelené tlačidlo, na ktorom bude napísané Buy IOTA.

Nad ním sa nachádzajú tlačidlá Limit, Market a Stop-Limit. Zvoľte Market.

V kolónke Amount zvoľte, aké množstvo chcete nakúpiť. Možno pre vás bude ľahšie zvoliť dané množstvo v percentách. Ak napríklad zvolíte 50%, tak vymeníte polovicu svojich Ethereí za IOTA.

Následne stlačte zelené tlačidlo Buy IOTA, a tým dôjde k výmene Etherea za IOTA.

IOTA - Binance 622. Vo vrchnom menu stlačte Funds a potom Balances. Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte IOTA. Teraz uvidíte množstvo IOTA vo vašej IOTA peňaženke.

23. Na tomto mieste by som rád upozornil, že máte možnosť uchovať IOTA aj na Binance. Avšak v minulosti sa stalo, že niektoré burzy boli hacknuté a ľudia prišli o svoje peniaze. Preto vám odporúčam poslať mince do vašej osobnej IOTA peňaženky .

Upozornenie: Nikdy neposielajte IOTA na Coinbase. Coinbase ju totižto nevie uchovávať. Ak pošlete IOTA na Coinbase, stratíte ju navždy!

V riadku, kde máte IOTA, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawal, Trade. Kliknite na Withdrawal.

Do riadku IOTA withrdrawal adress napíšte adresu vašej IOTA peňaženky, ktorú ste si skopírovali v bode č. 5 (Pozor nie adresu na Coinbase, viackrát to po sebe skontrolujte !)

Do riadku Amount zadajte množstvo IOTA, ktoré si chcete poslať do peňaženky.Možnosť Max zvoľte v prípade, že tam chcete odoslať všetky mince.

Pre istotu skontrolujte, či sú všetky údaje správne (najmä Adresa). Ak áno, kliknite na Submit.

Bude vám zaslaný e-mail, ktorým potvrdíte váš výber. Otvorte e-mail a kliknite na link, ktorý vám Binance poslal.

IOTA - Binance 724. Vráťte sa do vašej IOTA peňaženky. Za niekoľko minút by sa mali mince zobraziť vo vašej peňaženke. Nájdete ich pod položkou Balance.

IOTA - iotawaller 5

26. Hotovo. Teraz máte IOTA nakúpenú a bezpečne uloženú vo vašej peňaženke. V prípade, že ju v budúcnosti budete chcieť predať, jednoducho budete postupovať opačným smerom. Teda pošlete IOTA z vašej IOTA peňaženky do Binance, a tam ju zameníte za Ethereum. Následne pošlete Ethereum do Coinbase, kde ho predáte.

Dôležité upozornenie: Nie som finančný ani investičný poradca. Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo a iba vy ste zodpovedný za vaše peniaze. Vždy si pamätajte – investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov, nenesiem žiadnu zodpovednosť.

Zdroj: https://getcrypto.info/iota/

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.