Ako kúpiť Polkadot

Polkadot vznikol v roku 2017. Na jeho vývoj sa vyzbieralo neuveriteľných 144 miliónov. Autorom kryptomeny Polkadot a jej mince DOT je uznávaný vývojár Etherea Gavin Wood. DOT od svojho vstupu na burzu zaznamenal obrovský rast nie len svojej hodnoty, ale aj celého ekosystému. Vďaka svojej dobrej škálovateľnosti pritiahol veľké množstvo vývojárov. Kombinácia kvalitnej technológie, neustále rastúceho ekosystému projektov a kvalitných vývojárov zvyšuje dopyt po tejto kryptomene. Ak vás Polkadot (DOT) zaujal a plánujete ho nakúpiť, tak pokračujte v čítaní tohto návodu. Dozviete sa ako na to.

Dôležité upozornenie: Odkazy v tomto návode by mali byť funkčné a správne. Je však vašou zodpovednosťou skontrolovať, či tomu tak naozaj je a či vkladáte vaše peniaze do oficiálnych peňaženiek, zmenární a búrz.

Druhé dôležité upozornenie: Burzy a zmenárne sa aktualizujú, menia a vyvíjajú, a tak môže dôjsť k situácii, že tento návod nebude aktuálny. Preto by ste aktuálnosť tohto návodu mali overiť najprv s malým množstvom peňažných prostriedkov predtým, ako začnete nakupovať za vyššie sumy. Za vaše peňažné prostriedky ste zodpovedný len vy, a tak dobre zvážte obchodovanie s kryptomenami. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

1. Ako prvé si musíte vybrať vhodnú zmenáreň, cez ktorú chcete kúpiť kryptomeny. Ja odporúčam Binance, a preto sa jej budem venovať v tomto návode. Kliknite na tento odkaz a dostanete sa na Binance.  V pravo hore kliknite na tlačidlo Register.

Binance 1

2. Zadajte vašu e-mailovú adresu a silné heslo. Silné heslo by malo byť kombináciou veľkých a malých písmen, čísel a znakov.  Heslo si zapíšte na papier a ten starostilo uschovajte. Neukazujte vaše heslo nikomu. V prípade, že by niekto získal prístup k vášmu heslu, mohol by vám ukradnúť všetky vaše polkadoty.

Následne kliknite na zaškrtávacie políčko a potom kliknite na tlačidlo Create Account.

Binance 2

3. Bude vám poslaný e-mail s overovacím kódom. Ak by vám dlho nechodil, skontrolujte priečinok spam vo vašej e-mailovej schránke. Možno vám padol do tohto priečinka. Keď e-mail nájdete, zadajte ho na príslušnej stránke.

Binance 3

4. Ak ste kód úspešne zadali, mali by ste mať vytvorený účet na Binance. Teraz kliknite na Buy Crypto with Your Credit Card.

Binance 4

5. Pred tým ako vám Binance dovolí nakupovať Polkadot, bude od vás požadovať niekoľko údajov. Zvoľte krajinu, z ktorej pochádzate a následne kliknite na tlačidlo Next.

Binance 5

6. Potom si musíte zvoliť spôsob overenia vašej totožnosti. Pre začiatok zvoľte Basic. V stĺpci Basic kliknite na tlačidlo Verify Now.

Binance 6

7. Opäť vyplňte krajinu a zadajte vaše meno, priezvisko a dátum narodenia. Keď to budete mať, kliknite na tlačidlo Continue.

Binance 7

8. Teraz vyplňte vašu adresu, poštové smerovacie číslo a mesto. Následne kliknite na tlačidlo Continue.

Binance 8

9. Pod nápisom Select Crypto to Buy nájdite z ponuky kryptomien tú, ktorú chcete kúpiť, v tomto prípade Polkadot (DOT). Kliknite na Polkadot (DOT).

Binance 9 - Polkadot

10. Zobrazí sa vám obrazovka, na ktorej zadáte sumu, ktorú chcete minúť na kúpu kryptomeny Polkadot (DOT). V pravom hornom rohu môžete tiež zmeniť fiat menu.  Keď to budete mať, stlačte Continue.

Binance 10 - Polkadot

11. Teraz od vás Binance bude chcieť, aby ste pridali údaje o vašej platobnej karte. Kliknite na tlačidlo Add new card.

Binance 11 - Polkadot

12. Zadajte meno, ktoré je uvedené na vašej karte, číslo karty, dátum expirácie a CVV. Následne kliknite na tlačidlo Next.

Binance 12

13. Opäť zadajte krajinu, vašu adresu, mesto a poštové smerovacie číslo. Následne kliknite na tlačidlo Add card.

Binance 13

14. Vašu kartu máte teraz pridanú. Kliknite na tlačidlo Continue.

Binance 14

15. Hotovo, práve ste sa stali vlastníkom Polkadotu alebo aspoň jeho časti. Kliknite na tlačidlo Go To Wallet a dostanete sa tak do vašej peňaženky.

Binance 15 - Polkadot

16. Na obrazovke vidíte prehľad všetkých kryptomien, ktoré ste nakúpili. Pri položke DOT vidíte množstvo kúpeného Polkadotu a jeho hodnotu vo fiat mene.

Binance 16 - Polkadot

Na tomto mieste by som vám dôrazne odporučil zabezpečiť si váš Binance účet. Pre zabezpečenie vášho Binance účtu kliknite na ikonku panáčika a potom na tlačidlo Security.

Binance 17

Tu si môžete zabezpečiť váš účet prostredníctvom Security kľúča alebo 2 faktorovej autentifikácie pomocou google účtu alebo sms správy. Určite si nastavte aspoň 2 faktorovú autentifikáciu. Odporúčam skôr prostredníctvom sms správy. Je to naozaj úplné minimum ako môžete ochrániť vaše kryptomeny.

Binance 18

Pokiaľ by ste chceli zvýšiť výšku vašich vkladov budete musieť do Binance nahrať aj váš občiansky preukaz a odoslať vašu aktuálnu fotku. To urobíte, keď opäť kliknete na ikonku panáčika a na položku Identification.

Binance 19

Pre vykonanie overenia vašej identity kliknete v riadku Personal details na tlačidlo ID & Face Verification.

Binance 20

17. Polkadot máte nakúpený a váš účet Binance je zabezpečený. Teraz sa musíte rozhodnúť, kde budete vaše Polkadoty uchovávať. Na výber máte 3 možnosti:

A. Ponecháte ich na Binance

Toto je najjednoduchšia možnosť, ktorá je aj relatívne bezpečná za podmienky, že si nastavíte 2 faktorovú autentifikáciu. V minulosti však boli niektoré burzy hacknuté a ľudia prišli o svoje kryptomeny. Ak chcete mať nad svojimi kryptomenami vyššiu kontrolu, odporúčam vám zvyšné 2 možnosti.

B. Web / desktop / mobile peňaženka

Momentálne existuje veľké množstvo peňaženiek, na ktorých môžete uchovávať svoje Polkadoty. Tie najlepšie nájdete na tomto linku.

Polkadot wallets

Bezpečnosť peňaženky je v tomto prípade plne vo vašej réžií. Ak stratíte heslo k vašej peňaženke, stratíte aj prístup k svojim kryptomenám. Ak váš počítač bude hacknutý, je šanca, že sa hacker dostane aj do vašej peňaženky a odcudzí vám vaše kryptomeny.

V minulosti som si ukladal kryptomeny do online peňaženiek, ale po tom, ako som stratil do jednej z nich prístup, im už veľmi neverím, a preto vám odporúčam zvoliť poslednú možnosť.

C. Hardvérová peňaženka

Najbezpečnejším riešením je použitie hardvérových peňaženiek. Hardvérová peňaženka je fyzické zariadenie, ktoré je veľmi podobné USB kľúču. Privátne kľúče sú uložené v peňaženke, a teda nemôžu byť ukradnuté. Jedná sa o najbezpečnejšie riešenie, avšak za tieto peňaženky si budete musieť zaplatiť.

Najpopulárnejšími hardvérovými peňaženkami, na ktoré môžete uložiť Polkadot sú Ledger Nano X a Trezor model T.

18. V prípade, že ste sa rozhodli pre možnosť B alebo C, musíte poslať Polkadot z Binance do vašej peňaženky. Po nainštalovaní vašej peňaženky v nej nájdite vašu DOT adresu. Mala by vyzerať asi nejako takto: 143VpuEVffyvrcpFZyoPYKW1DomDbQHyUGfz8tohdW33eXWy. Vašu adresu (nie túto uvedenú ako príklad!) si skopírujte, za chvíľu sa k nej vrátime.

Upozornenie: V mnohých peňaženkách sa nachádza viac adries (Polkadot adresa, Litecoin adresa atď.) Skopírujte si Polkadot adresu. Ak by ste si skopírovali napr. Litecoinovú adresu a budete na ňu posielať DOT, prídete o vaše mince navždy.

19. Teraz sa vráťte na Binance. Kliknite na tlačidlo Walleta následne na Fiat and Spot.

Binance 21

20. Zobrazí sa vám zoznam kryptomien, ktoré máte uložené na Binance. Nájdite si DOT a v tom riadku kliknite na tlačidlo Withdraw.

Binance 22 - Polkadot

21. V kolónke Coin zvoľte kryptomenu, ktorú chcete odoslať, v tomto prípade Polkadot. Do kolónky Adress vložte adresu, ktorú ste skopírovali z vašej Polkadot peňaženky v bode č.18. Zvoľte správnu sieť v kolónke Network a do kolónky Amount zadajte množstvo DOT, ktoré chcete odoslať.

Keď to budete mať, skontrolujte si správnosť údajov a kliknite na tlačidlo Withdraw.

Binance 23 - Polkadot

22. Teraz musíte chvíľu počkať. Obvykle trvá niekoľko minút, kým sa Polkadot objaví vo vašej peňaženke. To je všetko. Od tejto chvíle by mince mali byť bezpečne uložené vo vašej peňaženke. Teda za predpokladu, že nikto okrem vás nezíska heslo, resp. prístup k vašej peňaženke.

23. V prípade, že niekedy budete chcieť Polkadot predať, tak ho pošlete z vašej peňaženky do Binance, kde ho následne predáte.

Upozornenie: Ak budete posielať Polkadot do Binance, tak ho vždy posielajte len na vašu DOT adresu (nie Litecoin, Ethereum ani žiadnu inú adresu). V prípade, že by ste ho poslali na zlú adresu, prídete o Polkadot navždy!

Dôležité upozornenie: Nie som finančný ani investičný poradca. Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo a iba vy ste zodpovední za vaše peniaze. Vždy si pamätajte: Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.