Ethereum je číslo 2 vo svete kryptomien. O jeho vznik sa postaral programátor Vitalik Buterin. Skôr ako o vytvorenie ďalšej kryptomeny mu však išlo o vytvorenie výpočtovej platformy, ktorá bude využívať blockchain na prevádzku decentralizovaných aplikácií. Vývoj Etherea bol financovaný formou crowdfundingu, prostredníctvom ktorého sa vybralo takmer 18 miliónov eur. Ethereum teda skrýva v sebe ohromný potenciál a preto sa možno do neho oplatí investovať pár eur. Ako na to vám poviem v tomto návode.
Dôležité upozornenie: Odkazy v tomto návode by mali byť funkčné a správne. Je však vašou zodpovednosťou skontrolovať, či tomu tak naozaj je a či vkladáte vaše peniaze do oficiálnych peňaženiek, zmenární a búrz.
Druhé dôležité upozornenie: Burzy a zmenárne sa aktualizujú, menia a vyvíjajú, a tak môže dôjsť k situácii, že tento návod nebude aktuálny. Preto by ste aktuálnosť tohto návodu mali overiť najprv s malým množstvom peňažných prostriedkov predtým, ako začnete nakupovať za vyššie sumy. Za vaše peňažné prostriedky ste zodpovedný len vy, a tak dobre zvážte obchodovanie s kryptomenami. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.
1. Ako prvé si musíte vybrať vhodnú zmenáreň, cez ktorú chcete kúpiť kryptomeny. Ja odporúčam Binance, a preto sa jej budem venovať v tomto návode. Kliknite na tento odkaz a dostanete sa na Binance. V pravo hore kliknite na tlačidlo Register.
2. Zadajte vašu e-mailovú adresu a silné heslo. Silné heslo by malo byť kombináciou veľkých a malých písmen, čísel a znakov. Heslo si zapíšte na papier a ten starostilo uschovajte. Neukazujte vaše heslo nikomu. V prípade, že by niekto získal prístup k vášmu heslu, mohol by vám ukradnúť všetky vaše Ethereá.
Následne kliknite na zaškrtávacie políčko a potom kliknite na tlačidlo Create Account.


3. Bude vám poslaný e-mail s overovacím kódom. Ak by vám dlho nechodil, skontrolujte priečinok spam vo vašej e-mailovej schránke. Možno vám padol do tohto priečinka. Keď e-mail nájdete, zadajte ho na príslušnej stránke.


4. Ak ste kód úspešne zadali, mali by ste mať vytvorený účet na Binance. Teraz kliknite na Buy Crypto with Your Credit Card.


5. Pred tým ako vám Binance dovolí nakupovať Ethereum, bude od vás požadovať niekoľko údajov. Zvoľte krajinu, z ktorej pochádzate a následne kliknite na tlačidlo Start.


6. Opäť vyplňte krajinu a zadajte vaše meno, dátum narodenia a adresu. Keď to budete mať, kliknite na tlačidlo Submit & Continue.


7. Následne sa vám zobrazí táto obrazovka, kde si vpravo môžete zvoliť platobnú metódu a na spodku obrazovky vidíte postup, ako sa dá transakcia podľa zvolenej metódy zrealizovať. Pre tento návod si zvolíme kúpu Etherea prostredníctvom platobnej karty. V sekcii Select payment method teda zvoľte New card.


8. Do kolónky Spend pod nápis Buy Crypto zvoľte sumu a menu, za ktorú chcete nakupovať Ethereum. Do kolónky Buy zas zvoľte kryptomenu, ktorú chcete kúpiť, v tomto prípade Ethereum. Potom transakciu potvrďte a kliknite na tlačidlo Buy ETH.


9. Zadajte meno, ktoré je uvedené na vašej karte, číslo karty, dátum expirácie a CVV. Následne kliknite na tlačidlo next.


10. Opäť zadajte krajinu, vašu adresu, mesto a poštové smerovacie číslo. Následne kliknite na tlačidlo Pay now.


11. Hotovo, práve ste sa stali vlastníkom Etherea alebo aspoň jeho časti. Zobrazí sa vám oznam „Purchase completed, check your balance at“. Kliknite na tlačidlo Go To Wallet a dostanete sa tak do vašej peňaženky.


12. Na obrazovke vidíte prehľad všetkých kryptomien, ktoré ste nakúpili. Pri položke ETH vidíte množstvo kúpeného Etherea a jeho hodnotu vo fiat mene.


Na tomto mieste by som vám dôrazne odporučil zabezpečiť si váš Binance účet. Pre zabezpečenie vášho Binance účtu kliknite na ikonku panáčika a potom na tlačidlo Security.


Tu si môžete zabezpečiť váš účet prostredníctvom Security kľúča alebo 2 faktorovej autentifikácie pomocou google účtu alebo sms správy. Určite si nastavte aspoň 2 faktorovú autentifikáciu. Odporúčam skôr prostredníctvom sms správy. Je to naozaj úplné minimum ako môžete ochrániť vaše kryptomeny.


Pokiaľ by ste chceli zvýšiť výšku vašich vkladov budete musieť do Binance nahrať aj váš občiansky preukaz a odoslať vašu aktuálnu fotku. To urobíte, keď opäť kliknete na ikonku panáčika a na položku Identification.


Pre vykonanie overenia vašej identity kliknete v riadku Personal details na tlačidlo ID & Face Verification.


13. Ethereum máte nakúpený a váš účet Binance je zabezpečený. Teraz sa musíte rozhodnúť, kde budete vaše Ethereá uchovávať. Na výber máte 3 možnosti:
A. Ponecháte ich na Binance
Toto je najjednoduchšia možnosť, ktorá je aj relatívne bezpečná za podmienky, že si nastavíte 2 faktorovú autentifikáciu. V minulosti však boli niektoré burzy hacknuté a ľudia prišli o svoje kryptomeny. Ak chcete mať nad svojimi kryptomenami vyššiu kontrolu, odporúčam vám zvyšné 2 možnosti.
B. Web / desktop / mobile peňaženka
Momentálne existuje veľké množstvo peňaženiek, na ktorých môžete uchovávať svoje Ethereá. Tie najlepšie nájdete na tomto linku.


Bezpečnosť peňaženky je v tomto prípade plne vo vašej réžií. Ak stratíte heslo k vašej peňaženke, stratíte aj prístup k svojim kryptomenám. Ak váš počítač bude hacknutý, je šanca, že sa hacker dostane aj do vašej peňaženky a odcudzí vám vaše kryptomeny.
V minulosti som si ukladal kryptomeny do online peňaženiek, ale po tom, ako som stratil do jeden z nich prístup, im už veľmi neverím, a preto vám odporúčam zvoliť poslednú možnosť.
C. Hardvérová peňaženka
Najbezpečnejším riešením je použitie hardvérových peňaženiek. Hardvérová peňaženka je fyzické zariadenie, ktoré je veľmi podobné USB kľúču. Privátne kľúče sú uložené v peňaženke, a teda nemôžu byť ukradnuté. Jedná sa o najbezpečnejšie riešenie, avšak za tieto peňaženky si budete musieť zaplatiť.
Najpopulárnejšími hardvérovými peňaženkami, na ktoré môžete uložiť Ethereum sú Ledger Nano X a Trezor model T.
14. V prípade, že ste sa rozhodli pre možnosť B alebo C, musíte poslať Ethereum z Binance do vašej peňaženky. Po nainštalovaní vašej peňaženky v nej nájdite vašu ETH adresu. Mala by vyzerať asi nejak takto: 0x4460f585031f05ba17d961e667e1091456e24e7b. Vašu adresu (nie túto uvedenú ako príklad!) si skopírujte, za chvíľu sa k nej vrátime.
Upozornenie: V mnohých peňaženkách sa nachádza viac adries (Ethereum adresa, Litecoin adresa atď.) Skopírujte si Ethereum adresu. Ak by ste si skopírovali napr. Litecoinovú adresu a budete na ňu posielať ETH, prídete o vaše mince navždy.
15. Teraz sa vráťte na Binance. Kliknite na tlačidlo Wallet a následne na Fiat and Spot.


16. Zobrazí sa vám zoznam kryptomien, ktoré máte uložené na Binance. Nájdite si ETH a v tom riadku kliknite na tlačidlo Withdraw.


17. V kolónke Coin zvoľte kryptomenu, ktorú chcete odoslať, v tomto prípade Ethereum. Do kolónky Adress vložte adresu, ktorú ste skopírovali z vašej Ethereum peňaženky v bode č.14. Zvoľte správnu sieť v kolónke Network a do kolónky Amount zadajte množstvo ETH, ktoré chcete odoslať.
Keď to budete mať, skontrolujte si správnosť údajov a kliknite na tlačidlo Withdraw.


18. Teraz musíte chvíľu počkať. Obvykle trvá niekoľko minút, kým sa Ethereum objaví vo vašej peňaženke. To je všetko. Od tejto chvíle by mince mali byť bezpečne uložené vo vašej peňaženke. Teda za predpokladu, že nikto okrem vás nezíska heslo, resp. prístup k vašej peňaženke.
19. V prípade, že niekedy budete chcieť Ethereum predať, tak ho pošlete z vašej peňaženky do Binance, kde ho následne predáte.
Upozornenie: Ak budete posielať Ethereum do Binance, tak ho vždy posielajte len na vašu ETH adresu (nie Litecoin, Bitcoin ani žiadnu inú adresu). V prípade, že by ste ho poslali na zlú adresu, prídete o Ethereum navždy!
Dôležité upozornenie: Nie som finančný ani investičný poradca. Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo a iba vy ste zodpovední za vaše peniaze. Vždy si pamätajte: Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.