Ako kúpiť ChainLink

(Last Updated On: 26.9.2018)

ChainLink (LINK) je blockchain middleware, ktorý má fungovať ako most medzi kryptotransakciami a tradičnými platbami cez bankový účet. Zakladateľom je Sergey Nazarov, ktorý dal dokopy tím špičkových vývojárov. Podarilo sa im dosiahnuť značné úspechy, a dokonca vytvorili pre túto kryptomenu funkčný protokol SWIFT.  Aj napriek týmto úspechom sa o ChainLinku nehovorí toľko ako o iných kryptomenách. Dôvodom je slabá podpora ChainLinku na sociálnych sieťach. Vývojári sú asi až príliš ponorení do zdokonaľovania svojho projektu a jeho propagáciu odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Ak sa chcete o tejto kryptomene dozvedieť viac,  budete sa musieť zaregistrovať na Slack. Práve na tomto kanály sú tvorcovia najaktívnejší.  V prípade, že sa tomuto projektu podarí spraviť poriadny marketing, tak cena Chainlinku môže prudko vystreliť. Vy ho však už v tom čase budete mať dávno nakúpený vďaka tomuto návodu.

Dôležité upozornenie: Odkazy v tomto návode by mali byť funkčné a správne. Je však vašou zodpovednosťou skontrolovať, či tomu tak naozaj je, a či vkladáte vaše peniaze do oficiálnych peňaženiek, zmenární a búrz.

Druhé dôležité upozornenie: Burzy a zmenárne sa aktualizujú, menia a vyvíjajú. Preto môže dôjsť k situácii, že tento návod nebude aktuálny.  Jeho aktuálnosť by ste mali overiť najprv s malým množstvom peňažných prostriedkov predtým, ako začnete nakupovať za vyššie sumy. Za vaše peňažné prostriedky ste zodpovedný len vy, a preto dobre zvážte obchodovanie s kryptomenami. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť

1. Ako prvé si musíte zvoliť vhodnú peňaženku, kde budete ChainLink uchovávať. Najlepšou možnosťou je peňaženka MyEtherWallet. Na ňu môžete uložiť akúkoľvek kryptomenu, ktorá vznikla na Ethereum blockchaine.

Kliknite na myetherwallet.com a zvoľte si dostatočne silné heslo (kombinácia veľkých a malých písmen, čísel, znakov atď.). Toto heslo si napíšte na papier a ten si uložte na bezpečné miesto.

Upozornenie: Ak zabudnete alebo stratíte heslo, môžete stratiť prístup k svojim kryptomenám.

Po zadaní hesla stlačte možnosť Create New Wallet.

chainlink - myetherwallet

2. Stlačte Download Keystore File. Následne si tento súbor bezpečne uložte na jeden alebo viac (odporúčam) externých diskoch alebo USBčkách. Tento disk, resp. USB uložte niekde do bezpečia.

Keď to urobíte, kliknite na I understand. Continue.

chainlink - myetherwallet 23. Teraz vám bude vygenerovaný silný privátny kľúč k vašej peňaženke.

Upozornenie: Nikdy nikomu nedávajte alebo neukazujte váš privátny kľúč. Ak to urobíte, dotyčný môže otvoriť vašu peňaženku a poslať si z nej všetky mince.

Najlepšie urobíte, keď si váš privátny kľúč vytlačíte a uložíte na bezpečné miesto. Následne zmažte z vášho PC všetky súbory, v ktorých máte zapísaný súkromný kľúč. Pýtate sa, že prečo? Pretože hackeri môžu napadnúť váš počítač a dostať sa k vášmu privátnemu kľúču. V prípade, že sa tak stane, prídete o všetky kryptomeny, ktoré máte uložené vo vašej peňaženke.

Privátny kľúč môže byť aj vaša posledná záchrana. V prípade, že stratíte váš „Keystorefile“ a/alebo zabudnete heslo, stále sa môžete dostať do vašej peňaženky pomocou privátneho kľúča.

Na obrazovke máte možnosť Print paper wallet. Skrz toto tlačidlo si môžete vytlačiť váš privátny kľúč a adresu vašej peňaženky. Odporúčam daný dokument vytlačiť a následne po ňom opäť zmazať všetky stopy vo vašom PC.

Potom kliknite na tlačidlo Save Your Adress.

chainlink - myetherwallet 3

Upozornenie: ChainLink je možné uložiť aj do hardwarových peňaženiek akými sú Trezor alebo Ledger Nano S. Hardwerové peňaženky sú najbezpečnejšie peňaženky na uchovávanie kryptomien.

4. Teraz ideme otvoriť vašu novú peňaženku. Zvoľte možnosť Keystore File a následne nahrajte váš Keystore file, ktorý ste si uložili v bode 2. Po nahratí tohto súboru zadajte vaše heslo.

chainlink - myetherwallet 4

5. Uvidíte dlhý reťazec písmen a číslic, označený ako Your adress. Toto je adresa vašej peňaženky. Sem si neskôr pošlete ChainLink. Zatiaľ si túto adresu skopírujte a uložte, pretože ju budete neskôr potrebovať.

chainlink - myetherwallet 5

6. Teraz musíte nakúpiť kryptomenu Ethereum, ktorú neskôr zameníte za ChainLink. Ak už vlastníte Ethereum, môžete preskočiť na bod 11.

Najprv si musíte vybrať zmenáreň, na ktorej kúpite Ethereum. Ja odporúčam Coinbase a preto sa jej budem venovať v tomto návode.

7. Ak využijete tento link na registráciu na Coinbase, tak obaja získame bonus 10 dolárov v momente, keď vykonáte nákup za minimálne 100 dolárov.

chainlink - coinbase

8. Pokiaľ nechcete ísť cez náš link, choďte na Coinbase a stlačte tlačidlo Sign up. Vyplňte vaše meno, priezvisko, e-mail a opäť zadajte silné heslo. Toto heslo by malo byť iné ako to, ktoré používate na prihlásenie sa do MyEtherWallet. Heslo si opäť zapíšte na papier, ktorý starostilo uschovajte.

chainlink - coinbase 2

Predtým ako vám bude dovolené nakupovať, budete musieť verifikovať vaše konto. Na verifikovanie vášho účtu budete musieť do Coinbase zadať vaše telefónne číslo, nahrať váš občiansky alebo vodičský preukaz a verifikovať vašu kreditnú/debetnú kartu.

9. Ak sa rozhodnete uprednostniť kartu pred bankovým prevodom budete síce platiť vyššie poplatky, ale dokážete transakcie vykonávať rýchlejšie. Keď je vaša karta overená, kliknite na tlačidlo Buy/Sell vo vrchnom menu.

Zvoľte Ethereum a zadajte koľko eur chcete minúť na kúpu Etherea. Keď tam svieti suma, ktorú chcete minúť, stlačte veľké tlačidlo Buy Ethereum Instantly.

chainlink - coinbase 3

10. Budete vyzvaný, aby ste potvrdili transakciu. Stlačte tlačidlo Confirm Buy. Po jeho stlačení sa stanete vlastníkom časti Etherea.

11. Teraz sa musíte zaregistrovať na Binance  Na Binance zameníte vaše Ethereum za ChainLink. Vpravo hore kliknite na tlačidlo Register.

chainlink - binance

12. Opäť zadáte vašu e-mailovú adresu a silné heslo. Heslo si opäť starostlivo uschovajte. Keď budú tieto polia vypísané, kliknite na tlačidlo Register.

chainlink - binance 213. Bude vám zaslaný e-mail na potvrdenie vašej e-mailovej adresy. V danom maily kliknite na link, čím potvrdíte vašu e-mailovú adresu.

14. Akonáhle to vykonáte, budete presmerovaný opäť na Binance. Stlačte tlačidlo Login.Vo formulári vyplňte váš e-mail a heslo, ktoré ste použili na registráciu na Binance a stlačte Login.

15. Vyskakovacie okno vás upozorní na nastavenie dvojstupňovej verifikácie. Odporúčam ju nastaviť. V prípade, že sa ktokoľvek dostane k vášmu heslu, vďaka dvojstupňovej verifikácii sa mu pravdepodobne nepodarí dostať do vášho Binance účtu. Ja som si nastavil túto verifikáciu prostredníctvom sms.

chainlink - binance 316. Keď nastavíte 2-stupňovú verifikáciu, presuňte sa myškou na tlačidlo Funds na vrchu stránky a kliknite na možnosť Balances.

Na obrazovke sa vám zobrazia všetky mince, ktoré máte uložené na Binance. Ak ste sa však práve zaregistrovali, tak tam pochopiteľne nemáte nič.

Do vyhľadávacieho poľa napíšte Ethereum.

Teraz by sa mali zobraziť len peňaženky, ktoré v sebe obsahujú slovo Ethereum. V čase písania tohto článku by sa tam mali zobraziť Ethereum a Ethereum Classic. Ethereum Classic si vôbec nevšímajte.

V riadku Ethereum stlačte Deposit.

chainlink - binance 4

Zobrazí sa vám Ethereum adresa (dlhý reťazec čísel a písmen). Skopírujte si túto adresu, za chvíľu ju budete potrebovať.

Poznámka: Skontrolujte, či ste naozaj vybrali Ethereum (ETH) peňaženku. Ak pošlete mince na nesprávnu peňaženku, stratíte ich navždy!

chainlink - binance 5

17. Teraz sa vráťte na Coinbase. Kliknite na tlačidlo Accounts v hlavičke stránky. Potom z ponuky peňaženiek vyberte ETH Wallet.

Kliknite na tlačidlo Send.

chainlink - coinbase 418. Do kolónky Recipient vložte Ethereum adresu, ktorú ste skopírovali z Binance v bode č.16. V kolónke Amount zvoľte, koľko Etherea chcete odoslať.

Kliknite na Continue.

Coinbase si vás ešte raz overí zaslaním sms s kódom na vaše telefónne číslo. Následne tento kód zadajte do príslušnej kolónky a potvrďte odoslanie.

chainlink - coinbase 519. Teraz budete musieť chvíľu počkať, kým sa mince presunú z Coinbase do Binance peňaženky. Obvykle to trvá niečo medzi 20-60 minútami, takže sa nebojte, ak ich neuvidíte hneď. Binance sa aktualizuje automaticky, takže sa tam nakoniec objavia.

20. Keď Ethereum dorazí na Binance, malo by sa dané množstvo zobraziť pod stĺpcom Available balance.

Teraz zameníte Ethereum za ChainLink. Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte Chainlink alebo LINK. V riadku, kde máte ChainLink, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawal, Trade.

Kliknite na Trade a zvoľte LINK/ETH alebo kliknite na tento link a budete priamo presmerovaní na LINK/ETH burzu.

21. Burza vyzerá trochu neprehľadne, ale tým sa netrápte.Teraz máte 2 možnosti ako zameníte Ethereum za ChainLink.

Prvou možnosťou je zvoliť Limit, ktorý vám umožní manuálne nastaviť cenu, za ktorú chcete ChainLink kúpiť .

Druhou možnosťou je nakúpiť ChainLink prostredníctvom voľby Market, ktorá stanoví trhovú cenu automaticky.

Možnosť Market je jednoduchšia, takže ak nakupujete prvýkrát, odporúčam zvoliť práve ju.

Približne v strede obrazovky by sa malo nachádzať veľké zelené tlačidlo, na ktorom bude napísané Buy LINK. Nad ním sa nachádzajú tlačidlá Limit, Market a Stop-Limit. Zvoľte Market.

V kolónke Amount zvoľte, koľko tokenov chcete nakúpiť. Možno pre vás bude ľahšie zvoliť dané množstvo v percentách. Ak napríklad zvolíte 50%, tak vymeníte polovicu svojich Ethereí za ChainLink.

Následne stlačte zelené tlačidlo Buy LINK, a tým dôjde k výmene Etherea za ChainLink.

chainlink - binance 622. Vo vrchnom menu stlačte Funds a potom Balances. Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte ChainLink alebo LINK. Teraz uvidíte množstvo vašich mincí, ktoré máte uložené na Binance.

23. Na tomto mieste by som rád upozornil, že máte možnosť uchovať ChainLink aj na Binance. Avšak v minulosti sa stalo, že niektoré burzy boli hacknuté a ľudia prišli o svoje peniaze. Preto vám odporúčam poslať mince do vašej osobnej peňaženky na MyEtherWallet.

Upozornenie: Nikdy neposielajte ChainLink na Coinbase. Coinbase ho totižto nevie uchovávať. Ak pošlete ChainLink na Coinbase, stratíte ho navždy!

V riadku, kde máte ChainLink, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawal, Trade. Kliknite na Withdrawal.

Do riadku LINK Withdrawal Adress napíšte adresu vašej MyEtherWallet peňaženky, ktorú ste si skopírovali v bode č. 5 (Pozor nie adresu na Coinbase, viackrát to po sebe skontrolujte !)

Do riadku Amount zadajte množstvo LINK-ov, ktoré chcete poslať do MyEtherWallet alebo zvoľte možnosť Max v prípade, že tam chcete odoslať všetky mince.

Pre istotu skontrolujte, či sú všetky údaje správne (najmä Adresa). Ak áno, kliknite na Submit.

Bude vám zaslaný e-mail, ktorým potvrdíte váš výber. Otvorte e-mail a kliknite na link, ktorý vám Binance poslal.

chainlink - binance 724. Vráťte sa do MyEtherWallet. Pod položkou Token Balances by ste mali vidieť množstvo ChainLinkov (LINK), ktoré ste si poslali. Prevod chvíľu trvá, tak sa neľakajte, ak tam nebudú hneď.

chainlink - myetherwallet 6

Poznámka: Nie všetky nové tokeny sa automaticky zobrazia pod položkou Token Balances. Ak sa vám to stane aj v prípade ChainLinku, tak na ich zobrazenie musíte postupovať podľa tohto návodu. Samozrejme uistite sa, že prešla dostatočne dlhá doba a tokeny už sú vo vašej peňaženke.

25. Ešte jedno dôležité upozornenie. Ak budete niekedy v budúcnosti presúvať ChainLink z MyEtherWallet na inú adresu, bude vás to stáť malú čiastku Etherea, ktorú si budete musieť poslať do MyEtherWallet.

26. Hotovo. Teraz máte ChainLink nakúpený a bezpečne uložený vo vašej peňaženke. V prípade, že ho v budúcnosti budete chcieť predať, jednoducho budete postupovať opačným smerom. Teda pošlete ChainLink z MyEtherWallet do Binance, a tam ho zameníte za Ethereum. Následne pošlete Ethereum do Coinbase, kde ho predáte.

Dôležité upozornenie:Nie som finančný ani investičný poradca. Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo a iba vy ste zodpovedný za vaše peniaze. Vždy si pamätajte – investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov, nenesiem žiadnu zodpovednosť.

Zdroj: getcrypto.info/chainlink/

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.