Ako kúpiť Dogecoin

Dogecoin je kryptomena, ktorá vznikla ako fork Litecoinu ešte v roku 2013. Zakladateľmi sú Jackson Palmer a Billy Markus. Dogecoin pôvodne vznikol ako vtip. Táto kryptomena je pomenovaná po celosvetovo známom meme „doge“ psa Shiba Inu. Medzi najväčšie výhody DOGE patria rýchle a lacné transakcie, silná komunita a meno, ktoré je v kryptosvete už legendou. V súčasnosti sa teší táto kryptomena veľkej popularite, pretože ju podporujú osobnosti ako Snoop Dogg, technologický miliardár Mark Cuban a najmä zakladateľ Tesly Elon Musk. Ten o Dogecoine pomerne často tweetuje a všemožne ho propaguje. Pokiaľ vás Dogecoin zaujal a chceli by ste ho nakúpiť pred ďalším tweetom Elona Muska, tak pokračujte v čítaní tohto návodu. Dozviete sa ako na to.

Dôležité upozornenie: Odkazy v tomto návode by mali byť funkčné a správne. Je však vašou zodpovednosťou skontrolovať, či tomu tak naozaj je a či vkladáte vaše peniaze do oficiálnych peňaženiek, zmenární a búrz.

Druhé dôležité upozornenie: Burzy a zmenárne sa aktualizujú, menia a vyvíjajú, a tak môže dôjsť k situácii, že tento návod nebude aktuálny. Preto by ste aktuálnosť tohto návodu mali overiť najprv s malým množstvom peňažných prostriedkov predtým, ako začnete nakupovať za vyššie sumy. Za vaše peňažné prostriedky ste zodpovedný len vy, a tak dobre zvážte obchodovanie s kryptomenami. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

1. Ako prvé si musíte vybrať vhodnú zmenáreň, cez ktorú chcete kúpiť kryptomeny. Ja odporúčam Binance, a preto sa jej budem venovať v tomto návode. Kliknite na tento odkaz a dostanete sa na Binance.  V pravo hore kliknite na tlačidlo Register.

Binance 1

2. Zadajte vašu e-mailovú adresu a silné heslo. Silné heslo by malo byť kombináciou veľkých a malých písmen, čísel a znakov.  Heslo si zapíšte na papier a ten starostilo uschovajte. Neukazujte vaše heslo nikomu. V prípade, že by niekto získal prístup k vášmu heslu, mohol by vám ukradnúť všetky vaše dogecoiny.

Následne kliknite na zaškrtávacie políčko a potom kliknite na tlačidlo Create Account.

Binance 2

3. Bude vám poslaný e-mail s overovacím kódom. Ak by vám dlho nechodil, skontrolujte priečinok spam vo vašej e-mailovej schránke. Možno vám padol do tohto priečinka. Keď e-mail nájdete, zadajte ho na príslušnej stránke.

Binance 3

4. Ak ste kód úspešne zadali, mali by ste mať vytvorený účet na Binance. Teraz kliknite na Buy Crypto with Your Credit Card.

Binance 4

5. Pred tým ako vám Binance dovolí nakupovať Dogecoin, bude od vás požadovať niekoľko údajov. Zvoľte krajinu, z ktorej pochádzate a následne kliknite na tlačidlo Start.

Binance 5

6. Opäť vyplňte krajinu a zadajte vaše meno, dátum narodenia a adresu. Keď to budete mať, kliknite na tlačidlo Submit & Continue.

Binance 6

7. Následne sa vám zobrazí táto obrazovka, kde si vpravo môžete zvoliť platobnú metódu a na spodku obrazovky vidíte postup, ako sa dá transakcia podľa zvolenej metódy zrealizovať. Pre tento návod si zvolíme kúpu Dogecoinu prostredníctvom platobnej karty. V sekcii Select payment method teda zvoľte New card.

Binance 7

8. Do kolónky Spend pod nápis Buy Crypto zvoľte sumu a menu, za ktorú chcete nakupovať Dogecoin. Do kolónky Buy zas zvoľte kryptomenu, ktorú chcete kúpiť, v tomto prípade Dogecoin. Potom transakciu potvrďte a kliknite na tlačidlo Buy DOGE.

Binance - Dogecoin 1

9. Zadajte meno, ktoré je uvedené na vašej karte, číslo karty, dátum expirácie a CVV. Následne kliknite na tlačidlo next.

Binance 9

10. Opäť zadajte krajinu, vašu adresu, mesto a poštové smerovacie číslo. Následne kliknite na tlačidlo Pay now.

Binance 10

11. Hotovo, práve ste sa stali vlastníkom Dogecoinu alebo aspoň jeho časti. Zobrazí sa vám oznam „Purchase completed, check your balance at“. Kliknite na tlačidlo Go To Wallet a dostanete sa tak do vašej peňaženky.

Binance 11

12. Na obrazovke vidíte prehľad všetkých kryptomien, ktoré sta nakúpili. Pri položke DOGE vidíte množstvo kúpeného Dogecoinu a jeho hodnotu vo fiat mene.

Binance - Dogecoin 2

Na tomto mieste by som vám dôrazne odporučil zabezpečiť si váš Binance účet. Pre zabezpečenie vášho Binance účtu kliknite na ikonku panáčika a potom na tlačidlo Security.

Binance 13

Tu si môžete zabezpečiť váš účet prostredníctvom Security kľúča alebo 2 faktorovej autentifikácie pomocou google účtu alebo sms správy. Určite si nastavte aspoň 2 faktorovú autentifikáciu. Odporúčam skôr prostredníctvom sms správy. Je to naozaj úplné minimum ako môžete ochrániť vaše kryptomeny.

Binance 14

Pokiaľ by ste chceli zvýšiť výšku vašich vkladov, budete musieť do Binance nahrať aj váš občiansky preukaz a odoslať vašu aktuálnu fotku. To urobíte, keď opäť kliknete na ikonku panáčika a na položku Identification.

Binance 15

Pre vykonanie overenia vašej identity kliknete v riadku Personal details na tlačidlo ID & Face Verification.

Binance 16

13. Dogecoin máte nakúpený a váš účet Binance je zabezpečený. Teraz sa musíte rozhodnúť, kde budete vaše Dogecoiny uchovávať. Na výber máte 3 možnosti:

A. Ponecháte ich na Binance

Toto je najjednoduchšia možnosť, ktorá je aj relatívne bezpečná za podmienky, že si nastavíte 2 faktorovú autentifikáciu. V minulosti však boli niektoré burzy hacknuté a ľudia prišli o svoje kryptomeny. Ak chcete mať nad svojimi kryptomenami vyššiu kontrolu, odporúčam vám zvyšné 2 možnosti.

B. Web / desktop / mobile peňaženka

Momentálne existuje veľké množstvo peňaženiek, na ktorých môžete uchovávať svoje Dogecoiny.

Tie najlepšie nájdete na tomto linku.

Dogecoin wallets

Bezpečnosť peňaženky je v tomto prípade plne vo vašej réžií. Ak stratíte heslo k vašej peňaženke, stratíte aj prístup k svojim kryptomenám. Ak váš počítač bude hacknutý, je šanca, že sa hacker dostane aj do vašej peňaženky a odcudzí vám vaše kryptomeny.

V minulosti som si ukladal kryptomeny do online peňaženiek, ale po tom, ako som stratil do jeden z nich prístup, im už veľmi neverím, a preto vám odporúčam zvoliť poslednú možnosť.

C. Hardvérová peňaženka

Najbezpečnejším riešením je použitie hardvérových peňaženiek. Hardvérová peňaženka je fyzické zariadenie, ktoré je veľmi podobné USB kľúču. Privátne kľúče sú uložené v peňaženke, a teda nemôžu byť ukradnuté. Jedná sa o najbezpečnejšie riešenie, avšak za tieto peňaženky si budete musieť zaplatiť.

Najpopulárnejšími hardvérovými peňaženkami, na ktoré môžete uložiť Dogecoin sú Ledger Nano XTrezor model T.

14. V prípade, že ste sa rozhodli pre možnosť B alebo C musíte poslať Dogecoin z Binance do vašej peňaženky. Po nainštalovaní vašej peňaženky v nej nájdite vašu DOGE adresu. Mala by vyzerať asi nejak takto: DDieHc4j4NFpVH1s3VzadWFbgh9bJNnpwZ. Vašu adresu (nie túto uvedenú ako príklad!) si skopírujte, za chvíľu sa k nej vrátime.

Upozornenie: V mnohých peňaženkách sa nachádza viac adries (Bitcoin adresa, Litecoin adresa atď.) Skopírujte si Dogecoin adresu. Ak by ste si skopírovali napr. Litecoinovú adresu a budete na ňu posielať DOGE, prídete o vaše mince navždy.

15. Teraz sa vráťte na Binance. Kliknite na tlačidlo Wallet a následne na Fiat and Spot.

Binance 17

16. Zobrazí sa vám zoznam kryptomien, ktoré máte uložené na Binance. Nájdite si DOGE a v tom riadku kliknite na tlačidlo Withdraw.

Binance - Dogecoin 3

17. V kolónke Coin zvoľte kryptomenu, ktorú chcete odoslať, v tomto prípade Dogecoin. Do kolónky Adress vložte adresu, ktorú ste skopírovali z vašej Dogecoin peňaženky v bode č.14. Zvoľte správnu sieť v kolónke Network a do kolónky Amount zadajte množstvo DOGE, ktoré chcete odoslať.

Keď to budete mať, skontrolujte si správnosť údajov a kliknite na tlačidlo Withdraw.

Binance - Dogecoin 4

18. Teraz musíte chvíľu počkať. Obvykle trvá niekoľko minút, kým sa Dogecoin objaví vo vašej peňaženke. To je všetko. Od tejto chvíle by mince mali byť bezpečne uložené vo vašej peňaženke. Teda za predpokladu, že nikto okrem vás nezíska heslo, resp. prístup k vašej peňaženke.

19. V prípade, že niekedy budete chcieť Dogecoin predať, tak ho pošlete z vašej peňaženky do Binance, kde ho následne predáte.

Upozornenie: Ak budete posielať Dogecoin do Binance, tak ho vždy posielajte len na vašu DOGE adresu (nie Litecoin, Ethereum ani žiadnu inú adresu). V prípade, že by ste ho poslali na zlú adresu, prídete o Dogecoin navždy!

Dôležité upozornenie: Nie som finančný ani investičný poradca. Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo a iba vy ste zodpovední za vaše peniaze. Vždy si pamätajte: Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.