Ako kúpiť Basic Attention Token

(Last Updated On: 3.3.2019)

Basic Attention Token (BAT) je pomerne nová kryptomena fungujúca na blockchaine Etherea. Tvorcovia tejto kryptomeny chcú vylepšiť digitálny marketing, ktorý podľa nich nefunguje dostatočne efektívne. BAT má slúžiť ako platidlo pre digitálnu reklamu na novom prehliadači, ktorý tvorcovia vytvorili spolu s Basic Attention Tokenom. Spomínaný prehliadač sa volá Brave a stiahnuť ho môžete napríklad na brave.com

Tento projekt rozbehlo niekoľko šikovných ľudí, pričom na ich čele stojí tvorca programovacieho jazyka JavaScript a spoluzakladateľ Mozilly Brendan Eich.

Viac informácií o tokene a novom prehliadači si môžete prečítať na oficiálnej stránke basicattentiontoken.org

V tomto detailnom návode vám ukážem najjednoduchšiu cestu ako nakúpiť a uchovávať Basic Attention Token (BAT).

Dôležité upozornenie: Odkazy v tomto návode by mali byť funkčné a správne. Je však vašou zodpovednosťou skontrolovať, či tomu tak naozaj je a či vkladáte vaše peniaze do oficiálnych peňaženiek, zmenární a búrz.

Druhé dôležité upozornenie: Burzy a zmenárne sa aktualizujú, menia a vyvíjajú. Preto môže dôjsť k situácii, že tento návod nebude aktuálny.  Jeho aktuálnosť by ste mali overiť najprv s malým množstvom peňažných prostriedkov predtým, ako začnete nakupovať za vyššie sumy. Za vaše peňažné prostriedky ste zodpovedný len vy, a preto dobre zvážte obchodovanie s kryptomenami. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov nenesiem žiadnu zodpovednosť.

1. Ako prvé si musíte zvoliť vhodnú peňaženku, kde budete môcť BAT-y bezpečne uložiť. Najlepšou peňaženkou na uchovávanie BAT-ov je MyEtherWallet. Na ňu môžete uložiť akúkoľvek kryptomenu, ktorá vznikla na Ethereum blockchaine.

Kliknite na myetherwallet a zvoľte si dostatočne silné heslo (kombinácia veľkých a malých písmen, čísel, znakov atď.). Toto heslo si napíšte na papier a ten si uložte na bezpečné miesto.

Upozornenie: Ak zabudnete alebo stratíte heslo, môžete stratiť prístup k svojim kryptomenám.

Po zadaní hesla stlačte možnosť Create New Wallet.

basic attention token - myetherwallet 2. Stlačte Download Keystore File. Následne si tento súbor bezpečne uložte na jeden alebo viac (doporučujem) externých diskov alebo USBčiek. Tento disk, resp. USB uložte niekde do bezpečia.

Keď to urobíte kliknite na I understand. Continue.

basic attention token - myetherwallet 2

3. Teraz vám bude vygenerovaný silný privátny kľúč k vašej peňaženke.

Upozornenie: Nikdy nikomu nedávajte alebo neukazujte váš privátny kľúč. Ak to urobíte, dotyčný môže otvoriť vašu peňaženku a poslať si z nej všetky mince.

Najlepšie urobíte, keď si váš privátny kľúč vytlačíte a uložíte na bezpečné miesto. Následne zmažte z vášho PC všetky súbory, v ktorých máte zapísaný súkromný kľúč. Pýtate sa prečo? Hackeri môžu napadnúť váš počítač a dostať sa k vášmu privátnemu kľúču. V prípade, že sa tak stane prídete o všetky kryptomeny, ktoré máte uložené vo vašej peňaženke.

Privátny kľúč môže byť aj vaša posledná záchrana. V prípade, že stratíte váš „Keystore file“ a/alebo zabudnete heslo, stále sa môžete dostať do vašej peňaženky pomocou privátneho kľúča.

Na obrazovke máte možnosť Print Paper Wallet. Skrz toto tlačidlo si môžete vytlačiť váš privátny kľúč a adresu vašej peňaženky. Odporúčam daný dokument vytlačiť a následne opäť zmazať všetky stopy vo vašom PC.

Potom kliknite na tlačidlo Save your adress.

basic attention token - myetherwallet 3

Upozornenie: BATy je možné uložiť aj do hardwarových peňaženiek akými sú Trezor alebo Ledger Nano S. Hardwerové peňaženky sú najbezpečnejšie peňaženky na uchovávanie kryptomien.

4. Teraz ideme otvoriť vašu novú peňaženku.

Zvoľte možnosť Keystore File a následne nahrajte váš “Keystore file”, ktorý ste si uložili v bode 2. Po nahratí tohto súboru zadajte vaše heslo.

basic attention token - myetherwallet 4

5. Uvidíte dlhý reťazec písmen a číslic, označený ako Your adress. Toto je adresa vašej peňaženky. Sem si neskôr pošlete vaše BATy. Zatiaľ si túto adresu skopírujte a uložte, pretože ju budete neskôr potrebovať.basic attention token - myetherwallet 5

6. Teraz musíte nakúpiť kryptomenu Ethereum, ktorú neskôr zameníte za BAT. Ak už vlastníte Ethereum, môžete preskočiť na bod 11.

Najprv si musíte vybrať zmenáreň, na ktorej kúpite Ethereum. Ja odporúčam Coinbase a preto sa jej budem venovať v tomto návode.

7. Ak využijete tento link na registráciu na Coinbase, tak obaja získame bonus 10 dolárov v momente, keď vykonáte nákup za minimálne 100 dolárov.basic attention token - coinbase 8. Pokiaľ nechcete ísť cez náš link, choďte na Coinbase a stlačte tlačidlo Sign up. Vyplňte vaše meno, priezvisko, e-mail a opäť zadajte silné heslo. Toto heslo by malo byť iné ako to, ktoré používate na prihlásenie sa do MyEtherWallet. Heslo si opäť zapíšte na papier, ktorý starostilo uschovajte.

basic attention token - coinbase 2

Predtým ako vám bude dovolené nakupovať budete musieť verifikovať vaše konto. Na verifikovanie vášho účtu budete musieť do Coinbase zadať vaše telefónne číslo, nahrať váš občiansky alebo vodičský preukaz a verifikovať vašu kreditnú/debetnú kartu.

9. Ak sa rozhodnete uprednostniť kartu pred bankovým prevodom budete síce platiť vyššie poplatky, ale dokážete transakcie vykonávať rýchlejšie. Keď je vaša karta overená, kliknite na tlačidlo Buy/Sell vo vrchnom menu. Zvoľte Ethereum a zadajte koľko eur chcete minúť na kúpu Etherea. Keď tam svieti suma, ktorú chcete minúť, stlačte veľké tlačidlo Buy Ethereum Instantly.

basic attention token - coinbase 3

10. Budete vyzvaný, aby ste potvrdili transakciu. Stlačte tlačidlo Confirm Buy. Práve ste sa stali vlastníkom časti Etherea. Zatiaľ však nezatvárajte Coinbase, za chvíľu sa k nemu vrátime.

11. Teraz sa musíte zaregistrovať na Binance. Na Binance zameníte vaše Ethereum za Basic Attention Tokeny.

Vpravo hore kliknite na tlačidlo Register.

basic attention token - binance 1

12. Opäť zadáte vašu e-mailovú adresu a silné heslo. Heslo si opäť starostlivo uschovajte. Keď budú tieto polia vypísané, kliknite na tlačidlo Register.

basic attention token - binance 2

13. Bude vám zaslaný e-mail na potvrdenie vašej e-mailovej adresy. V danom maily kliknite na link, čím potvrdíte vašu e-mailovú adresu.

14. Akonáhle to vykonáte budete presmerovaný opäť na Binance. Stlačte tlačidlo Login.

Vo formulári vyplňte váš e-mail a heslo, ktoré ste použili na registráciu na Binance a stlačte Login.

15. Vyskakovacie okno vás upozorní na nastavenie dvojstupňovej verifikácie. Odporúčam ju nastaviť. V prípade, že sa ktokoľvek dostane k vášmu heslu, vďaka dvojstupňovej verifikácii sa mu pravdepodobne nepodarí dostať do vášho Binance účtu. Ja som si nastavil túto verifikáciu prostredníctvom sms.

basic attention token - binance 3

16. Keď nastavíte 2-stupňovú verifikáciu, presuňte sa myškou na tlačidlo Funds na vrchu stránky a kliknite na možnosť Balances.

Na obrazovke sa vám zobrazia všetky mince, ktoré máte uložené na Binance. Ak ste sa však práve zaregistrovali, tak tam pochopiteľne nemáte nič.

Do vyhľadávacieho poľa napíšte Ethereum.

Teraz by sa mali zobraziť len peňaženky, ktoré v sebe obsahujú slovo Ethereum. V čase písania tohto článku by sa tam mali zobraziť Ethereum a Ethereum Classic. Ethereum Classic si vôbec nevšímajte.

V riadku Ethereum stlačte Deposit.

basic attention token - binance 4

Zobrazí sa vám Ethereum adresa (dlhý reťazec čísel a písmen). Skopírujte si túto adresu, za chvíľu ju budete potrebovať.

basic attention token - binance 5

Poznámka: Skontrolujte, či ste naozaj vybrali Ethereum (ETH) peňaženku. Ak pošlete mince na nesprávnu peňaženku, stratíte ich navždy !

17. Teraz sa vráťte na Coinbase. Kliknite na tlačidlo Accounts v hlavičke stránky. Potom z ponuky peňaženiek vyberte ETH Wallet. Kliknite na tlačidlo Send.

basic attention token - coinbase 4

18. Do kolónky Recipient vložte Ethereum adresu, ktorú ste skopírovali z Binance v bode č.16. V kolónke Amount zvoľte, koľko Etherea chcete odoslať.

Kliknite na Continue.

Coinbase si vás ešte raz overí zaslaním sms s kódom na vaše telefónne číslo. Následne tento kód zadajte do príslušnej kolónky a potvrďte odoslanie.

basic attention token - coinbase 5

19. Teraz budete musieť chvíľu počkať, kým sa mince presunú z Coinbase do Binance peňaženky. Obvykle to trvá niečo medzi 20-60 minútami, takže sa nebojte, ak ich neuvidíte hneď. Binance sa aktualizuje automaticky, takže nemusíte hnevlivo stláčať F5.

20. Keď Ethereum dorazí na Binance malo by sa dané množstvo zobraziť pod stĺpcom Available balance.

Teraz zameníte Ethereum za Basic Attention Tokeny.

Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte BAT. V riadku, kde máte BATy, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawl, Trade.

Kliknite na Trade a zvoľte BAT/ETH alebo kliknite na tento link a budete priamo presmerovaní na BAT/ETH burzu.

21. Burza vyzerá trochu neprehľadne, ale tým sa netrápte.

Teraz máte 2 možnosti ako zameníte Ethereum za BATy.

Prvou možnosťou je zvoliť Limit, ktorý vám umožní manuálne nastaviť cenu, za ktorú chcete kúpiť BATy.

Druhou možnosťou je nakúpiť BATy prostredníctvom voľby Market, ktorá stanoví trhovú cenu automaticky.

Možnosť Market je jednoduchšia takže, ak nakupujete prvýkrát, odporúčam zvoliť práve ju.

Približne v strede obrazovky by sa malo nachádzať veľké zelené tlačidlo, na ktorom bude napísané Buy BAT

Nad ním sa nachádzajú tlačidlá Limit, Market a Stop-Limit. Zvoľte Market.

V kolónke Amount zvoľte, koľko BATov chcete nakúpiť. Možno pre vás bude ľahšie zvoliť dané množstvo v percentách. Ak napríklad zvolíte 50%, tak vymeníte polovicu svojich Ethereí za BATy.

Následne stlačte zelené tlačidlo Buy BAT a tým dôjde k výmene Etherea za Basic Attention Tokeny.

basic attention token - binance 6

22. Vo vrchnom menu stlačte Funds a potom Balances. Do vyhľadávacieho poľa vľavo napíšte BAT. Teraz uvidíte množstvo vašich BATov vo vašej BAT peňaženke.

23. Na tomto mieste by som rád upozornil, že máte možnosť uchovať vaše BATy aj na Binance. Avšak v minulosti sa stalo, že niektoré burzy boli hacknuté a ľudia prišli o svoje peniaze. Preto vám odporúčam poslať mince do vašej osobnej peňaženky na MyEtherWallet.

Upozornenie: Nikdy neposielajte vaše BATy na Coinbase. Coinbase ich totižto nevie uchovávať. Ak ich pošlete na Coinbase, všetky ich stratíte !!!

V riadku, kde máte BATy, máte zároveň aj 3 tlačidlá – Deposit, Withdrawal, Trade. Kliknite na Withdrawal.

Do riadku BAT withrdrawal adress napíšte adresu vašej MyEtherWallet penaženky, ktorú ste si skopírovali v bode č. 5 (Pozor nie adresu na Coinbase, viackrát to po sebe skontrolujte !!!)

Do riadku Amount zadajte množstvo BATov, ktoré si chcete poslať do MyEtherWallet, alebo zvoľte možnosť Max v prípade, že tam chcete odoslať všetky vaše BATy.

Pre istotu skontrolujte, či sú všetky údaje správne (najmä Adresa). Ak áno, kliknite na Submit.

Bude vám zaslaný e-mail, ktorým potvrdíte váš výber. Otvorte e-mail a kliknite na link, ktorý vám Binance poslal.

basic attention token - myetherwallet 6

24. Vráťte sa do MyEtherWallet. Pod položkou Token Balances by ste mali vidieť množstvo BATov, ktoré ste si poslali. Prevod chvíľu trvá, tak sa hneď neľakajte, ak tam nebudú hneď.

25. Ešte jedno dôležité upozornenie. Ak budete niekedy v budúcnosti presúvať BATy z MyEtherWallet na inú adresu, bude vás to stáť malú čiastku Etherea, ktorú si budete musieť poslať do vašej peňaženky.

26. Hotovo. Teraz máte BATy nakúpené a bezpečne uložené vo vašej peňaženke. V prípade, že ich v budúcnosti budete chcieť predať jednoducho budete postupovať opačným smerom. Teda pošlete BATy z MyEtherWallet do Binance a tam ich zameníte za Ethereum. Následne pošlete Ethereum do Coinbase, kde ho predáte.

Dôležité upozornenie: Nie som finančný ani investičný poradca. Tento článok neslúži ako finančné poradenstvo a iba vy ste zodpovedný za vaše peniaze. Vždy si pamätajte – investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. Za stratu, resp. znehodnotenie vašich finančných prostriedkov, nenesiem žiadnu zodpovednosť.

Zdroj:  buyingbasicattentiontoken.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.